Praca po godzinach w razie dużego zamówienia

opublikowano: 10-12-2015, 22:00

Za pracę w godzinach nadliczbowych trzeba wypłacić pracownikowi dodatek, czasem nawet w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

Grudzień to miesiąc podsumowań i rozliczeń w firmach, co dla wielu pracowników oznacza także pracę w godzinach nadliczbowych. Pracodawcy mają prawo ją zlecić przy natłoku zadań, jednak nie wszystkim. — Praca w godzinach nadliczbowych to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu, a także ponad jej przedłużony dobowy wymiar, jaki wynika z systemu i rozkładu pracy. I raczej odmowa pracownika w grę nie wchodzi — przypominaKatarzyna Miazek z Tax Care. Według Kodeksu pracy, do podstawowych obowiązków pracownika należą sumienne i staranne wykonywanie zadań oraz stosowanie się do poleceń szefa, o ile nie są one sprzeczne z prawem czy umową o pracę (art. 100 par. 1 kodeksu). Jednocześnie art. 151 par. 1 pkt 2 dopuszcza zlecenie nadgodzin m.in. w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy. — Przepisy nie definiują jednak szczególnych potrzeb pracodawcy. Powinno się je utożsamiać z sytuacjami trudnymi do przewidzenia, jak nagłe zwiększenie liczby zamówień czy konieczność obsługi jednego dużego. Jeśli wzrost liczby zamówień jest stopniowy i trwa np. od paru miesięcy, pracodawca powinien zatrudnić kolejnych pracowników, a nie nagminnie zlecać pracę nadliczbową już zatrudnionym — wyjaśnia Katarzyna Miazek. Praca w godzinach nadliczbowych jest dodatkowo płatna. Pracownikowi przysługuje dodatek, w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za nadgodziny w nocy, niedziele i święta, które nie są dla pracownika dniami pracy czy w dniu wolnym udzielonym za pracę w niedzielę lub święto, albo 50 proc. wynagrodzenia za nadgodziny w innym dniu niż wymienione. Nadgodzin nie można zlecać pracownicom w ciąży, pracownikom młodocianym, osobom zatrudnionym na stanowiskach, gdzie dochodzi do przekroczeń najwyższych stężeń czy natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu