Praca poza siedzibą firmy też według zasad

opublikowano: 23-11-2016, 22:00

Ustalenie godzin i systemu pracy — to podstawa przy zatrudnianiu pracowników wykonujących swoje obowiązki poza biurem.

Praca zdalna coraz częściej nie dotyczy już jedynie freelancerów i osób będących na samozatrudnieniu. Już ponad trzy czwarte dużych firm w Europie oferuje taki model zatrudnienia swoim pracownikom — podaje IDC. W Polsce wskaźnik ten osiągnął 45 proc. i, jak przewidują eksperci, z roku na rok ma być coraz wyższy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że milenialsom oraz powoli wkraczającemu na rynek pracy pokoleniu Y dużo bardziej niż poprzednim generacjom zależy na elastyczności w sferze zawodowej. Jednak podczas tzw. telepracy warto wcześniej ustalić pewne zasady i udogodnienia, które wspomogą efektywność zdalnego pracownika. Przede wszystkim jest to określenie godzin pracy oraz sporządzenie listy działań w taki sposób, aby wskazywała na priorytety. Duże znaczenie ma również dostęp do narzędzi ułatwiających realizację codziennych zadań, a także komunikację z innymi współpracownikami czy przełożonym. Należą do nich takie aplikacje, jak Wunderlist, Trello, a także Rememeber The Milk — narzędzie umożliwiające ustalenie priorytetów z funkcją przypominania o terminie ich realizacji. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stają się również wideokonferencje.

— Pracownicy zdalni wyposażeni w systemy wideokonferencyjne zyskują stały kontakt ze współpracownikami i klientami firmy. Co więcej, mogą oni połączyć się z dowolnego miejsca i urządzenia nawet z 200 osobami jednocześnie, zyskując w ten sposób możliwość efektywnej pracy grupowej czy konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin. Dzięki temu realizacja powierzonych zadań przebiega znacznie sprawniej i efektywniej. Wartością dodaną tego rodzaju systemów jest również to, że pracownicy ci czują się bardziej zintegrowani z firmą, co bezpośrednio wpływa na ich motywację — mówi Jarosław Pazgrat, dyrektor zarządzający MCX Telecom. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu