Prace rozruchowe bloku w elektrowni Jaworzno

opublikowano: 04-10-2018, 22:00

Budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie jest zaawansowana w 80 proc. Rozpoczęły się prace rozruchowe.

Zakończenie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał 2019 r. Nowy blok będzie wysokosprawną jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9 proc. netto. Przewidywany czas jego eksploatacji szacowany jest na minimum 30 lat. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200 MW, będzie spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisje CO 2 o prawie 30 proc. i pozostałych gazów emisyjnych o ponad 50 proc.

— To nasza flagowa inwestycja, wprowadzająca Tauron w nową erę wytwarzania energii, z której prąd popłynie do 2,5 miliona gospodarstw domowych. Realizacja inwestycji o budżecie 6 mld zł, w niesprzyjających warunkach rynkowych, to ogromne wyzwanie finansowe, technologiczne i logistyczne. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że kolejne etapy inwestycji są kończone zgodnie z harmonogramem— mówi Filip Grzegorczyk, prezes Tauronu Polskiej Energii.

Zakończone wynikiem pozytywnym testy SAT (obiektowe) rozproszonego systemu sterowania pozwoliły na rozpoczęcie operacji łączeniowych z instalacjami i urządzeniami bloku oraz ich testy. Wszystkie prace przygotowują instalacje do kolejnego etapu testów, tym razem na gorąco. Blok 910 MW jest już połączony rurociągiem ze swoim docelowym źródłem wody. Także linia energetyczna, która po synchronizacji bloku z siecią będzie służyła do wyprowadzenia mocy, jest już gotowa.

Sprawdź program konferencji "Budowa i utrzymywanie urządzeń przesyłowych", 20-21 listopada 2018 r., Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu