Pracodawco: już nie zwolnisz bez uzasadnienia

opublikowano: 02-10-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nowe zasady w umowach terminowych, urlopy w losowych przypadkach — to tylko część przyszłych praw pracowników.

Przeczytaj tekst, a dowiesz się:

  • jak długo po zmianach prawa mają trwać umowy o pracę na okres próbny
  • jaki nowy obowiązek czeka pracodawców zatrudniających pracowników na czas określony
  • co na nowych przepisach zyskają pracownicy opiekujący się bliskimi

Niejednokrotnie już pisaliśmy, że nowe przepisy dotyczące umów o pracę, narzucone dyrektywami unijnymi, których wdrożenia można spodziewać się niebawem (na razie pracuje nad nimi Rada Ministrów), najwięcej zmian wprowadzą do zasad zatrudniania na okres próbny. Reforma obejmie też etaty terminowe.

Różne okresy pracy na próbę

Długość okresu próbnego ma zależeć od rodzaju umowy, jaką potem firma zechce podpisać z pracownikiem. Może on wynieść maksymalnie miesiąc, jeśli bezpośrednio potem osoba zostanie zatrudniona na czas określony nie przekraczający pół roku. W przypadku umowy terminowej zawieranej na okres od sześciu do 12 miesięcy poprzedzający ją okres próbny będzie mógł trwać nie więcej niż dwa miesiące. W każdym przypadku można wydłużyć umowę próbną o miesiąc, jeżeli uzasadnia to rodzaj świadczonej pracy.

Najdłuższy dopuszczalny okres próbny, trwający do trzech miesięcy, będzie możliwy wówczas, gdy pracodawca zechce potem zatrudnić kandydata na czas określony dłuższy niż rok lub na umowę bezterminową.

— Przepis odnosi się do planów przed zatrudnieniem pracownika. W trakcie okresu próbnego mogą jednak się zmienić. Weryfikacja prawidłowego postępowania nie będzie więc łatwa. Ponadto w umowie o pracę na czas próbny będzie można umieścić zapis wydłużający czas jej trwania o urlop, chorobę lub inną usprawiedliwioną nieobecność pracownika — mówi Mateusz Boguszewski, główny księgowy w firmie doradczej inFakt.

Istotną kwestią, nad którą już pracodawcy powinni się zastanowić, jest jednak zatrudnienie na umowach terminowych. Nowela nałoży na nich obowiązek podania przyczyn wypowiedzenia takiej umowy, co obecnie jest wymagane przy zwalnianiu pracowników z angażem na czas nieokreślony.

Ekspert inFaktu podkreśla, że pracodawca ma ponadto zawiadomić związki zawodowe o zamiarze wypowiedzenia umowy terminowej. W razie niedotrzymania któregokolwiek z nowych obowiązków związanych z jej rozwiązaniem musi przywrócić pracownika do pracy.

— Warto więc już przyjrzeć się przyszłym regulacjom — podkreśla Michał Szypniewski, prawnik z Altkom Akademii.

Ukłon w stronę rodziny

Wraz z nowymi obowiązkami dla pracodawców pojawi się więcej nowych uprawnień pracowniczych. Nie wszystkie mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem.

— Przykładowo: nowela zapowiada wprowadzenie prawa do pięciu dni urlopu opiekuńczego. Będzie on jednak bezpłatny, podczas gdy w przypadku zwolnienia na opiekę nad dzieckiem czy innym członkiem rodziny przysługuje zasiłek opiekuńczy w wysokości 80 proc. podstawy jego wymiaru — mówi Michał Szypniewski.

Wątpi on też, aby chętnie korzystano z innego przywileju, czyli zwolnienia od pracy, gdy sytuacja rodzinna spowodowana chorobą lub wypadkiem wymaga natychmiastowej obecności pracownika. Taki urlop ma trwać dwa dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym.

Poznaj program konferencji “Komunikacja menedżerska”, 24 listopada 2022 >>

— Za czas takiego zwolnienia pracodawca wypłaci jednak tylko połowę wynagrodzenia — podkreśla ekspert Altkom Akademii.

Przyznaje natomiast, że kilka innych nowych regulacji zwiększy prawną ochronę matek i ojców dzieci do lat ośmiu. Obecnie obejmuje ona rodziców dzieci do lat czterech. Przybędzie więc pracowników uprawnionych do odmowy pracy w godzinach nadliczbowych, w nocy czy w przerywanym systemie czasu pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane