Pracodawcy bardziej chcą zatrudniać

Dorota Czerwińska
opublikowano: 16-02-2007, 00:00

Przedsiębiorstwa będą rekrutowały. Przede wszystkim logistyczne i produkcyjne.

Przedsiębiorstwa będą rekrutowały. Przede wszystkim logistyczne i produkcyjne.

Z prognozy Job Index na I kwartał 2007 r. wynika, że 42,5 proc. firm przewiduje wzrost zatrudnienia, 51 proc. nie przewiduje zmian w wielkości kadr, a tylko 6,5 proc. planuje zwolnienia. W porównaniu z I kwartałem 2006 r. liczba firm zgłaszających, że będą zwiększały liczbę pracowników, wzrosła o 3,5 proc.

Najczęściej zapowiadają to firmy logistyczne — dwie trzecie firm tej branży uczestniczących w badaniu (jeszcze w III kwartale ubiegłego roku planowało to tylko 33 proc. takich firm). W branży budowlanej, handlowej i farmaceutycznej zwiększenie zatrudnienia deklaruje ponad połowa firm. Z kolei najwięcej deklaracji zwolnień padało ze strony przedsiębiorstw branży dóbr szybko zbywalnych (ponad 10 proc.), mediów, reklamy, marketingu, farmaceutycznych i chemicznych oraz finansowych (po blisko 10 proc.).

Aktywniej będą pozyskiwały nowych ludzi duże i średnie oraz zagraniczne firmy. Żadnych zmian w zatrudnieniu nie przewiduje blisko 60 proc. małych firm. Ankietowani pracodawcy stworzą etaty przede wszystkim na stanowiskach produkcyjnych (51 proc., gdy w ub. roku — 14 proc.). Tradycyjnie poszukiwani będą też handlowcy (o 13 proc. więcej firm). Posad przybędzie głównie w centrum i na zachodzie Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane