Pracowanie do późniejszego wieku trendem w USA

JO, Gazeta Wyborcza, Reuters
opublikowano: 01-09-2008, 14:28

Coraz więcej Amerykanów planuje pracować dodatkowe lata. – To najlepsza droga, aby podwyższyć emeryturę – oceniają. Informuje Reuters.

Amerykanie zmieniają zachowania jeśli chodzi o plan emerytalny. Już teraz miliony osób pracują po osiągnięciu wieku emerytalnego. Najbardziej odporni na proces starzenia nie opuszczają swojego stanowiska pracy grubo po 60-tce.

Pomimo, iż średni wiek odejścia na emeryturę wynosi 63 lata, ta liczba może niedługo sięgnąć nawet 65 lat. Dla 64-letniego Johna Lee czas emerytury to okres, w którym nie musi pracować tych 40, czy 50 godzin tygodniowo. – Całe życie przepracowałem jako specjalista IT. Zarabiam dodatkowe pieniądze, a przy okazji wciąż czuję się potrzebny – dodaje John.

W USA 29 proc. ludzi po 60-tce pracowało w 2006 roku. To skok aż o 18 proc. w porównaniu do 1985 roku. Prawie 6 mln. pracujących powyżej 65 roku zarejestrowano w zeszłym roku. W ciągu najbliższej dekady liczba czynnych zawodowo powyżej 55 roku życia ma wzrosnąć pięciokrotnie.

W Polsce pracuje się krócej, a emeryci są najmłodsi.

Gazeta Wyborcza napisała ostatnio, że wysoki wzrost gospodarczy sprawił, że zapotrzebowanie na pracowników wzrosło bardzo wyraźnie. Firmy potrzebują nowych pracowników, jednak ich znalezienie staje się coraz trudniejsze. Choć sytuacja na rynkach pracy w krajach naszego regionu poprawiła się znacznie (spadło bezrobocie, wzrosło zatrudnienie), to jednak w wielu państwach struktura rynku pracy jest wciąż bardzo niekorzystna. Do tych państw zalicza się Polska.

Najgorzej jest z aktywnością zawodową. Choć formalnie wiek przejścia na emeryturę mamy najwyższy w grupie państw naszego regionu (65 lat), to w praktyce okazuje się, że średnio mężczyźni przechodzą na emeryturę osiem lat wcześniej. - W ubiegłym roku 80 proc. wszystkich emerytów stanowili ci, którzy przechodzili na wcześniejsze emerytury. One są traktowane jako przywilej, jako coś dobrego - mówi Jan Rutkowski, ekonomista Banku Światowego.

Zdaniem Rutkowskiego utrzymywanie takiej sytuacji może zdławić naszą gospodarkę. - Nasze społeczeństwo się starzeje, coraz trudniej będzie sfinansować rosnące świadczenia społeczne - mówi ekonomista. Ubolewa, że rząd wycofał się z reformy wcześniejszych emerytur, i obawia się, że w ten sposób przegapiono najlepszy czas na to. - Tylko gdy koniunktura jest dobra, gdy pracę łatwo znaleźć, można przeprowadzać reformy. Inaczej budzą one ogromny sprzeciw - wyjaśnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JO, Gazeta Wyborcza, Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu