Pracownicy przestali drżeć o zatrudnienie

opublikowano: 31-01-2014, 00:00

Nieco mniej niż co trzeci zatrudniony obawia się utraty pracy. W ostatnich trzech latach tylko raz było lepiej.

Utraty pracy w ciągu najbliższych miesięcy bardzo boi się 7 proc. pracowników. — wynika z najnowszej edycji badania firmy Randstad „Monitor Rynku Pracy” z IV kw. 2013 r. Umiarkowane obawy co do zatrudnienia wyraża 20 proc. spośród 405 polskich respondentów (w sumie badanie objęło prawie 14 tys. osób w 32 krajach). To jedne z najbardziej optymistycznych wyników w historii raportu, przeprowadzanego co kwartał od początku 2010 r. Najnowsze wyniki plasują nas poniżej średniej dla UE. Przeciętnie w krajach unijnych utraty pracy obawia się 29 proc. zatrudnionych. Niższy odsetek pesymistów (26 proc.) uzyskano ostatnio w IV kw. 2010 r. W ciągu ostatniego półrocza 17 proc. badanych zmieniało miejsce pracy. Głównym powodem (37 proc.) było poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia. Druga najczęściej wskazywana przyczyna to niezadowolenie z aktualnego pracodawcy (30 proc.). Kwartał wcześniej ten powód wskazywało tylko 22 proc. badanych.

— Słabnące obawy o utratę pracy mogą być sygnałem wzrostu konsumpcji. Fakt, że coraz więcej osób zmienia pracę z powodu niezadowolenia z pracodawcy, wskazuje jednak na to, że firmy powinny przyłożyć większą wagę do relacji z pracownikami — mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem ekspertów, o tym, że optymizm powoli wraca na rynek, świadczą nie tylko wyniki badania Randstada.

— W IV kw. 2013 r. w Warszawie po raz pierwszy od 4 lat bezrobocie spadało, co może świadczyć o tym, że sytuacja — przynajmniej w większych miastach — powoli się poprawia. Rewolucji jednak na razie nie ma. Wzrost gospodarczy, by stał się odczuwalny, musi przekroczyć 3 proc., bo z roku na rok w Polsce rośnie wydajność pracy — uważa Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Jeremi Mordasewicz zwraca uwagę, że w grudniu ubiegłego roku w porównaniu z listopadem bezrobocie było wyższe tylko o 0,2 pkt proc. (wyniosło 13,4 proc.), co oznacza najmniejszy od kilku lat wzrost bezrobocia sezonowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu