Pracownicy PZU chcą skupu akcji przez Eureko

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 02-10-2001, 00:00

Pracownicy PZU chcą skupu akcji przez Eureko

Związki zawodowe i zarząd PZU naciskają na Eureko, by po 10 listopada skupiło akcje pracownicze. Paneuropejski holding waha się i czeka na ostateczne sfinalizowanie transakcji kupna od Skarbu Państwa 21 proc. akcji towarzystwa.

Decyzja Rady Ministrów o sprzedaży Eureko pakietu 21 proc. akcji PZU w ofercie niepublicznej sprawiła, ze związki zawodowe nie zdołały w ubiegłym tygodniu uzyskać podpisu inwestora pod pakietem socjalnym. Ernst Jansen, dyrektor zarządzający i odpowiadający za interesy konsorcjum w Polsce, tuż po obradach rady nadzorczej PZU — zamiast na spotkanie ze związkami — pojechał do ministerstwa skarbu.

— Otrzymaliśmy zapewnienie, że mimo tych opóźnień pakiet zostanie podpisany jeszcze w tym tygodniu — twierdzi Mirosław Jaranowski, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników Zakładów Ubezpieczeń.

Przedstawiciele związków zawodowych dodają, że po podpisaniu pakietu chcą przystąpić do negocjowania z Eureko warunków dobrowolnego skupu akcji pracowniczych przez inwestora.

Prezes ze związkami

10 listopada kończy się dwuletni okres zamrożenia zbywalności tych papierów i znaczna część załogi zamierza je spieniężyć. Z powodu niemal pewnego odsunięcia w czasie upublicznienia spółki nie wchodzi w grę wariant sprzedaży przez GPW. Możliwe jest zatem albo pozostawienie sprawy własnemu biegowi (czyli niekontrolowany skup walorów PZU przez oferujące — z braku wyceny giełdowej — dość niskie ceny grupy inwestorów), albo dogadanie się z większościowym akcjonariuszem, by ten kupował walory po ustalonym wcześniej kursie. Związki zawodowe liczą, że cena minimalna w tych negocjacjach wyniesie 116,5 zł za walor, czyli tyle, ile Eureko zapłaciło kupując dwa lata temu 20 proc. akcji PZU.

Na skup akcji pracowniczych przez inwestora strategicznego liczą też władze PZU. Choć Adam Taukert, rzecznik spółki, zapewnia, że sprawa ta nie dotyczy zarządu, to z nieoficjalnych informacji wynika, że Zygmunt Kostkiewicz, prezes PZU, popiera projekt związków.

Poczekamy i kupimy

Samo Eureko nie chce oficjalnie wypowiadać się na temat skupu akcji pracowniczych. Wiadomo jednak, że holding będzie raczej zwlekać z podjęciem ostatecznej decyzji do chwili zakończenia transakcji kupna od Skarbu Państwa 21 proc. walorów PZU.

Po objęciu przez Eureko większościowego pakietu akcji PZU jego pozycja w negocjacjach z pracownikami wzrośnie. Analitycy przewidują jednak, że inwestor nie będzie ryzykować konfliktu z załogą oraz braku kontroli nad akcjami spółki i ostatecznie zgodzi się na skup akcji pracowniczych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pracownicy PZU chcą skupu akcji przez Eureko