Pracownicze aspiracje a rzeczywistość

opublikowano: 19-04-2018, 22:00

Czy praca poniżej kwalifikacji źle wpływa na pracownika? — badanie dwojga amerykańskich naukowców: Joann Prause i Davida Dooleya, nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Dużo zależy od tego, jak długo trwa ta sytuacja — jeśli raczej krótki i ściśle określony czas, prawdopodobnie nie nastąpią większe szkody emocjonalne. Gorzej, gdy dana osoba pracuje poniżej kwalifikacji przez dłuższy czas i nie wie, kiedy się to skończy. Wtedy zazwyczaj pojawia się poczucie rezygnacji i niespełnienia.Absolwent wyższej uczelni, który zajmuje się czynnościami pomocniczymi niemającymi związku z jego wykształceniem, inteligencją czy pasją, na ogół jest niezadowolony. Nawet pochwały klientów i szefa nie dają mu radości. Studia, szkolenia i dyplomy podbijają aspiracje pracowników, ale współczesny rynek pracy nie jest w stanie zaspokoić ich ambicji — to musi się kończyć frustracją. O satysfakcji z pracy decydują m.in. możliwość używania swoich umiejętności i ceniona pozycja społeczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu