Pracownik fizyczny musi być doceniony

opublikowano: 29-01-2018, 22:00

Rzuć wszystko i chwytaj za łopatę — chciałoby się powiedzieć, patrząc na ożywienie w budowlance i liczbę wakatów. Pytanie, czy to się opłaca

W ostatnich miesiącach budowlanka pracuje pełną parą. Od połowy ubiegłego roku produkcja budowlano-montażowa rośnie w dwucyfrowym tempie, a w podmiotach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej roczna dynamika sprzedaży nie schodzi poniżej 20 proc. Ożywienie w budowlance idzie w parze z rosnącym popytem na pracowników, których brakuje wszędzie, ale tu szczególnie.

Liczony przez Eurostat wskaźnik wakatów w całej polskiej gospodarce w trzecim kwartale 2017 r. wspiął się na rekordowy dla nas poziom 1,1 proc. (to stosunek wolnych miejsc pracy do całkowitej liczby miejsc pracy, czyli stanowisk wolnych i obsadzonych). W samej budowlance odsetek wakatów był ponad dwukrotnie wyższy (patrz wykres). Sektor nabiera werwy wraz z odradzającymi się inwestycjami, głównie publicznymi. Nie ulega wątpliwości, że w budowlance nie tylko było, ale przede wszystkim będzie, co robić. Jednak o tym, czy będzie miał kto, zadecydują w dużej mierze zarobki.

Pensje nie urzekają…

Cennym źródłem informacji o wynagrodzeniach pracowników fizycznych jest raport płacowy firmy Sedlak & Sedlak (badanie na 540 firmach, przeprowadzone w okresie czerwiec-październik 2017 r.). Pracownik początkujący, a więc taki, który uczy się pracy na danym stanowisku i wykonuje proste zadania, w 2017 r. mógł liczyć na 2762 zł brutto miesięcznie. Pracownik doświadczony, który opanował już umiejętności pracy na swoim stanowisku, dostawał 3324 zł, a tzw. pracownik starszy, który często szkoli mniej doświadczonych pracowników, 3967 zł. Brygadzista — osoba o różnorodnych umiejętnościach, dużym doświadczeniu, nadzorująca pracę grup pracowników i odpowiadająca za ich szkolenie — zarabiał 4 259 zł. O wysokości zarobków decyduje nie tylko stanowisko, ale również miejsce pracy, choć tu obowiązuje ogólnopolska zasada — najlepiej w woj. mazowieckim. Z raportuwynika, że starszy pracownik fizyczny zarabiał tu w ubiegłym roku średnio 4191 zł, podczas gdy jego sobowtór pracujący w kujawsko-pomorskim, opolskim czy lubelskim mógł liczyć na około 3400 zł. We wszystkich przypadkach kwota odnosi się do mediany, co oznacza, że połowa osób z danej grupy zarabiała więcej, a połowa mniej.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

…ale może być lepiej

W porównaniu ze średnią stawką w całym sektorze przedsiębiorstw zarobki pracowników fizycznych nie rzucają na kolana. Z danych GUS wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w ubiegłym roku wyniosło tu średnio 4515 zł. Perspektywy są jednak korzystne, za czym przemawiają w szczególności nasilające się problemy pracodawców z pozyskaniem rąk do pracy i przyspieszające inwestycje w gospodarce. A to, że intensywność prac ma duże znaczenie dla zarobków, widać chociażby w grudniowym tempie wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw — w całym budownictwie wzrosły o 7,5 proc. r/r, a w sekcji budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 9,1 proc. Pracowników fizycznych potrzeba zresztą nie tylko w budowlance. Nadmiar wakatów doskwiera także przetwórstwu przemysłowemu i handlowi. Z danych GUS wynika, że w trzecim kwartale 2017 r. jednostki dysponujące wolnymi miejscami pracy poszukiwały najczęściej robotników przemysłowych i rzemieślników (29,6 proc. wskazań), specjalistów (16 proc.) oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń (15,8 proc.).

Na dodatek dodatki

Coraz mocniejsza pozycja pracownika sprawia, że coraz więcej „marchewek” pracodawca wyciąga z szufladki pozapłacowej. Przykładowo, z raportu Sedlak & Sedlak wynika, że 97 proc. pracowników fizycznych zaoferowano szkolenia zawodowe, a 82 proc. zajęcia sportowo-rekreacyjne. Rola benefitów rośnie jednak wraz ze wzrostem zarobków, co doskonale widać w wynikach badania Pracuj.pl, opublikowanych w raporcie „Benefity — czyli co motywuje pracowników?”. Jednak nawet w grupie osób najlepiej zarabiających (powyżej 4000 zł netto) pracowników bardziej niż benefity ucieszyłaby podwyżka (więcej na grafice). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane