Pracownik musi sam dbać o ergonomię

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 08-10-2012, 00:00

Warunki pracy

Z badań Ergotest 2011 wynika, że tylko 2 proc. stanowisk pracy w polskich biurach jest w pełni przystosowanych do potrzeb pracowników, natomiast ponad połowa nie spełnia większości wymagań ergonomii. W efekcie ponad 90 proc. pracowników biur skarży się na bóle kręgosłupa, a ponad 80 proc. ma kłopoty ze wzrokiem. Z kolei badania przeprowadzone na zlecenie firmy Fellowes pokazują, że w firmach w Polsce aż 72 proc. pracowników korzysta z własnych specjalnych produktów poprawiających ergonomię pracy. Coraz częściej w firmach monitory komputerów nie są ustawione zgodnie z wymaganiami ergonomii, czyli na odległość wyciągniętej ręki.

Najrzadziej stosują się do tej zasady firmy z polskim kapitałem, a najczęściej zagraniczne i samozatrudnieni. Poza tym 22 proc. badanych pracowników ma ustawioną klawiaturę pod kątem, a ponad jedna powyżej poziomu łokcia, czyli niezgodnie z zasadami ergonomii. Wszystkie te dane dowodzą, że większość pracodawców po prostu nie zapewnia ergonomicznych warunków pracy. Tymczasem podnóżek, podstawa pod monitor, podkładka pod nadgarstek i uchwyt na dokumenty kosztują tylko 210 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Pracownik musi sam dbać o ergonomię