Pracownik tymczasowy poszukiwany [PODCAST]

opublikowano: 21-01-2021, 10:00

Co przyniósł rok 2020 w kwestii zatrudniania obcokrajowców? Jak zmieniły się przepisy? Kogo zatrudnialiśmy, a kogo zatrudniać będziemy w nowym roku? Które branże muszą liczyć na wsparcie z zagranicy? O tym rozmawiamy w dzisiejszym Podcaście Antykryzysowym.

- Nie można powiedzieć, że potrzebowaliśmy jakichś szczególnych pracowników, bo zazwyczaj jeżeli mówimy o zatrudnieniu cudzoziemców, to przede wszystkim mówimy o zatrudnieniu pracowników do prac prostych, bo tego brakuje w Polsce, brakowało pięć lat temu i brakuje teraz. To się nie zmieniło. Natomiast trochę zmieniła się tendencja. Na samym początku, w momencie wybuchu pandemii, niektóre zakłady zatrzymywały produkcję, więc redukowały swoje zatrudnienie. Inne przedsiębiorstwa odnotowały wzrost zatrudnienia. Mniej było potrzeba pracy na produkcji, natomiast więcej potrzebowały branże logistyczna i obsługa magazynów. To była dość poważna zmiana - mówi Valeria Jeleńska, Prezes Zarządu w JP Business Law Firm.

- Wydaje mi się, że w tym roku zmiana będzie nie tyle w branżach, co w sposobie zatrudnienia. Jeżeli wcześniej jakiś zakład chciał zatrudniać pracowników bezpośrednio, to co się wydarzyło w marcu ubiegłego roku zmieniło ten punkt widzenia na zatrudnienie. I teraz pracodawcy bardziej patrzą w stronę zatrudnienia tymczasowego. Wydaje się, że pracodawcy będą chcieli zatrudniać pracowników tymczasowych, współpracować z nimi. Nie tylko przy produkcji, nie tylko w branży logistycznej, ale nawet w innych branżach, na przykład w branży medycznej. Taki tryb zatrudnienia pozwala bardziej elastycznie reagować na jakiekolwiek zmiany. Tego brakowało pracodawcom w ubiegłym roku - dodaje Jeleńska.

Wszystkie odcinki Podcastu Antykryzysowego znajdziecie na stronie pb.pl/antykryzysowy i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane