Prąd z Tychów w sieci

Barbara Warpechowska
opublikowano: 21-01-2016, 22:00

Inwestycja

Kilka dni temu (18 stycznia) w Zakładzie Wytwarzania Tychy Tauron Ciepło pomyślnie przeprowadzono pierwszą synchronizację nowego bloku ciepłowniczego z krajową siecią elektroenergetyczną. Tym samym po raz pierwszy energia elektryczna z tego bloku została dostarczona do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. To ważny element w realizacji projektu. Synchronizację poprzedziło wykonanie niezbędnych prac rozruchowych i próby elektryczne.

Tydzień wcześniej — w ramach testów związanych z uruchomieniem — dostarczono ciepło do systemu ciepłowniczego Tychów. Inwestycja jest drugim etapem realizowanego przez Tauron Ciepło projektu budowy nowych mocy w tyskim zakładzie.

Obejmuje on budowę bloku ciepłowniczego o mocy elektrycznej netto 58,3 MWe i cieplnej 86 MWt z kotłem fluidalnym, turbiną ciepłowniczo-kondensacyjną oraz niezbędną infrastrukturą. W pierwszym etapie (lata 2008-12) przebudowano kocioł węglowy bloku na spalający w 100 proc. biomasę oraz zrealizowano zabudowę kotła rusztowego. Koszt budowy bloku to ok. 618,5 mln zł. Będzie on stanowił podstawowe źródło dostaw ciepła dla miasta Tychy.

Generalnym wykonawcą bloku jest Elektrobudowa. Prace budowlane rozpoczęto w grudniu 2013 r. i zrealizowano je zgodnie z zakładanym harmonogramem. Zakończenie inwestycji i przejęcie bloku do eksploatacji przez Tauron Ciepło zaplanowano na koniec pierwszego półrocza 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane