Prawdopodobne spadki cen na surowcach

XTB
12-04-2011, 15:05

Rozgrzane rynki rolne w ciągu ostatnich kilku tygodni charakteryzowały się dużą zmiennością. Po solidnej korekcie, ceny pszenicy, kukurydzy i soi powróciły do trendu wzrostowego. Na rynek napłynęło dużo nowych informacji i prognoz, z których najważniejszą jest prognoza Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Analizę owego raportu oraz ocenę bieżącej sytuacji przedstawiamy w dzisiejszym raporcie z rynku surowców.

Bieżąca sytuacja na rynkach rolnych  

Marcowy raport amerykańskiego departamentu rolnictwa (USDA) przyniósł lepsze niż oczekiwano dane na temat sytuacji na rynkach rolnych w sezonie 2010/2011. Dzięki niższym prognozom deficytów (na rynku  pszenicy aż o 3,4 mln ton) i wyższym poziomom zapasów, ceny surowców rolnych odnotowały znaczną korektę. Spadkom sprzyjały również informacje napływające z australijskiego ministerstwa rolnictwa, które prognozowało duże spadki cen na rynku pszenicy i soi w sezonie 2011/2012, informacje na temat poprawy sytuacji pogodowej w Ameryce Południowej (która jest znacznym eksporterem surowców rolnych), oraz dane na temat prognozowanych wielkości areałów uprawowych w kolejnym sezonie.

Korekta ta jednak nie trwała długo i już od połowy marca surowce powróciły do trendu wzrostowego. Ceny pszenica i soi powróciły do poziomów sprzed miesiąc (odpowiednio $780 i $1380 za 100 buszli). Większą dynamiką charakteryzowały się zaś ceny kukurydzy, które zanotowały najwyższe poziomy od ponad 2,5 roku ($760 za 100 buszli). Najważniejszym czynnikiem sprzyjającym wzrostom cen surowców rolnych, były informacje na temat pogarszających się warunków pogodowych w Stanach Zjednoczonych (odpowiadają za 40% światowej podaży kukurydzy) i spadających zapasów na świecie. Dodatkowym argumentem za wzrostem cen „softów” były dynamiczne wzrosty cen ropy oraz rosnący popyt ze strony gospodarek na całym świecie, znajdujących się w fazie ożywienia (rynek spodziewa się rekordowego importu ze strony Chin). Cenom kukurydzy sprzyjał również rosnąc popyt ze strony amerykańskich fabryk produkujących etanol.

Najnowsze prognozy USDA

Najnowszy kwietniowy raport dotyczący prognoz popytu i podaży m.in. kukurydzy, pszenicy i soi ma ponownie wydźwięk lekko niedźwiedzi. Poprawę w statystykach produkcji widać szczególnie na rynku soi. Dzięki wyższym prognozom produkcji i zapasów, bilans rynkowy znajduje się na poziomie +5,2 mln ton (wzrost o 3,4 mln ton) , zapasy zaś odpowiadają 12,3 tygodniom konsumpcji (wzrost o 0,5 tygodnia). Dużo mniejsze, lecz nie mniej ważne są zmiany prognoz na rynku pszenicy, na którym widoczna jest poprawa bilansu o 0,3 mln ton (deficyt na rynku ma wynieść -15,08 mln ton) i minimalna poprawa poziomu zapasów. Wydźwięk prognoz dla rynku kukurydzy odbiega od  prognoz dla pozostałych dwóch surowców. Na tym obecnie, najbardziej rozgrzanym rynku „softów”, prognozowany deficyt uległ znacznemu pogorszeniu i wynosi obecnie -23,38 mln ton. U źródeł wzrostu owego poziomu (o prawie 2 mln ton) znajduje się przed wszystkim  rosnący popyt na pasze ze strony Chin, Brazylii i Tajlandii. Światowe zapasy spadły o 0,7 mln ton.

W kwietniu amerykański departament rolnictwa, w swojej cotygodniowej ocenie jakości uprawianych zbóż,  opublikował także prognozy dotyczące areału uprawy pszenicy, kukurydzy oraz soi w sezonie 2011/2012. Zgodnie z oczekiwaniami analityków łączny areał obsiany owymi surowcami w Stanach Zjednoczonych będzie na jednym z najwyższych poziomów od czasu II wojny światowej (wzrost o ok. 5% w stosunku do sezonu 2010/2011). Kilka tygodni wcześniej, podobne dane publikowały już departamenty rolnictwa Chin i Australii, które również przewidują rekordowe poziomy areału upraw  najważniejszych surowców rolnych w swoich gospodarkach, na skutek dużych wzrostów cen surowców rolnych.

Scenariusze rozwoju sytuacji na rynkach rolnych

W ciągu najbliższych kilku miesięcy zakładając brak drastycznych zmian pogodowych w krajach największych producentów surowców rolnych oraz stabilny popyt, powrót prognoz poziomów produkcji zbóż do poziomów z sezonu 2009/2010 powinien doprowadzić do znacznych spadków cen na rynkach pszenicy, kukurydzy i soi. Jak pokazują historyczne dane, deficyty na rynkach zbóż w wyniku dynamicznych wzrostów cen były szybko pokrywane rosnącą produkcją. U źródeł kulminacji poprzednich baniek na rynkach zbóż leżały zwykle pierwsze optymistyczne raporty USDA.

Spadkom cen powinny sprzyjać również nadchodzące podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych oraz decyzje polityczne, wspierające zwiększanie produkcji rolnej i uwalniające eksport zbóż. Duży wpływ na cen może mieć kolejny, majowy raport USDA, w którym zaprezentowana zostanie prognoza na sezon 2011/2012.

Zagrożeniem  dla powyższego scenariusza mogą okazać się nieoczekiwane zdarzenia pogodowe (jak to miało miejsce w sezonie 2010/2011), niepewność geopolityczna utrzymująca wysokie ceny ropy, odkładanie przez FED podwyżek stóp procentowych, pomimo dobrych danych napływających z rynku pracy oraz kolejne państwowe projekty wspierające produkcję biopaliw na świecie.

Dział Analiz XTB w składzie: dr Przemysław Kwiecień, Marcin Kiepas, Daniel Kostecki, Paweł Kordala

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Branża spożywcza / Prawdopodobne spadki cen na surowcach