Prawdziwa moc jest niezależna od wieku

Miliardera Warrena Buffetta tylko pozornie niewiele łączy z 9-letnim Evanem, który nagrywa filmiki na YouTube. Obaj znaleźli się na liście najpotężniejszych osób na świecie

Prawdziwa moc jest ponadczasowa — twierdzi popularny serwis internetowy Business Insider, który podjął się trudu przygotowania kontrowersyjnego rankingu najpotężniejszych ludzi na świecie w różnym wieku — od 1 roku do 100 lat. Na liście jest sto postaci — dla każdego wieku po jednym nazwisku wraz z krótkim uzasadnieniem wyboru.

Bill Gates jest najpotężniejszy wśród 59-latków, a Warren Buffett nie ma sobie równych wśród 84-latków. Panowie przygotowują się do okrągłych jubileuszów w tym roku — Gates będzie świętował urodziny w październiku, Buffett w sierpniu. Razem są warci ponad 150 mld USD.
Zobacz więcej

ZABAWA PRZED NIMI:

Bill Gates jest najpotężniejszy wśród 59-latków, a Warren Buffett nie ma sobie równych wśród 84-latków. Panowie przygotowują się do okrągłych jubileuszów w tym roku — Gates będzie świętował urodziny w październiku, Buffett w sierpniu. Razem są warci ponad 150 mld USD. Bloomberg

Ranking otwiera młodziutki książę Jerzy z Cambridge, a zamyka Herman Wouk, amerykański pisarz i laureat Nagrody Pulitzera. Po drodze są dzieci wpływowych osób, młode gwiazdy mediów społecznościowych, jak Evan, który poprzez kanał EvanTubeHD na portalu YouTube recenzuje zabawki i jest oglądany przez miliony rówieśników.

Dalej są internetowi potentaci, sportowcy, aktorzy, piosenkarze, politycy, wynalazcy, aktywiści, przedsiębiorcy, miliarderzy i intelektualiści. Nietypowy ranking wypełniony jest zresztą także nazwiskami ludzi, którzy decydują każdego dnia o kształcie światowej gospodarki i podejmują decyzje mające wpływ na rynki i ludzi.

„Udało się jej utrzymać poziom bezrobocia na rekordowo niskim poziomie, a gospodarkę na powierzchni. Nic ważnego nie zostanie zrobione w Europie bez jej przyzwolenia, obojętnie czy jest to dobra rzecz, czy nie. Często jest nazywana najpotężniejszą kobietą na świecie” — napisał Business Insider.

Kto ma taką moc? Oczywiście Angela Merkel, która jest kapitanem na statku o nazwie „największa gospodarka Europy”. Niemiecka kanclerz obchodziła w zeszłym roku 60. urodziny. Nieco starsza jest inna kobieta, która wprawia w ruch giełdy od Wall Street poprzez Europę, na Azji kończąc. Janet Yellen, szefowa Fedu, została wyróżniona wśród osób w wieku 68 lat. Business Insider podkreśla, że ranking jest produktem subiektywnym. Był tworzony na podstawie czterech kryteriów.

Po pierwsze, autorzy przyglądali się, w jakim stopniu dana osoba formalnie kontroluje grupę ludzi. Po drugie, badano wpływ postaci na świat. Po trzecie, sprawdzano, jaki wpływ dany człowiek może mieć na świat w przyszłości. Po czwarte, obliczano wartość netto osoby, czyli to, jaki majątek skupia w swoich rękach.

Listę potężnych niezależnie od wieku należy więc traktować z dużym przymrużeniem oka jako rodzaj narzędzia do zabawy. Jeśli masz 27 lat, to przekonasz się, że najpotężniejszym człowiekiem na świecie w tym wieku jest piłkarz Lionel Messi, a w przypadku 40 lat na karku dowiesz się, że najpotężniejszy jest aktor Leonardo DiCaprio. Mechanizm działa podobnie w każdym wieku: 53 lata — Barack Obama, 59 lat — Bill Gates, 78 lat — papież Franciszek, 84 lata — Warren Buffett. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu