Prawie 90 zł więcej na ZUS

opublikowano: 04-02-2019, 22:00

Wzrost składek ubezpieczeniowych przedsiębiorców podniesie koszty działalności. Szczególnie odczują to najmniejsze firmy.

Tegoroczna składka ubezpieczeń społecznych indywidualnego przedsiębiorcy w wysokości 1316, 97 zł oznacza podwyżkę o 88,27 zł. Karolina Serwańska, dyrektor zarządzająca z agencji Polski HR, uważa, że to nie wpłynie dobrze na kondycję wielu firm, zwłaszcza niewielkich. Jej zdaniem, już teraz przedsiębiorcy mają dość kłopotów, zmagając się ze zbyt małą liczbą pracowników w porównaniu do potrzeb i wyższymi oczekiwaniami finansowymi osób zatrudnionych. Obciążenia te dodatkowo zwiększy wzrost daninyubezpieczeniowej, której wspomniana pełna wysokość jest już znana — po ogłoszeniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) składki ubezpieczenia zdrowotnego na ten rok.

— Wyższa kwota ubezpieczenia najmocniej uderzy w firmy liczące do 10 pracowników. Już obecnie koszty zatrudnienia pracownika na umowie o pracę są bardzo wysokie, w zasadzie wynoszą ponad 40 proc. wydatków pracodawcy — podkreśla Karolina Serwańska.

Jej zdaniem, w konsekwencji można spodziewać się nasilenia tendencji do przenoszenia produkcji poza granice Polski.

— Wynika to z chęci zmniejszenia kosztów prowadzenia biznesu. Uważam, że w perspektywie kilku najbliższych lat, o ile w stosunku państwa do przedsiębiorców nic się nie zmieni, duże korporacje będą wypierać małe podmioty. Będzie im bardzo trudno udźwignąć rosnące koszty utrzymania pracowników, a co za tym idzie — prowadzenia działalności. Wiele firm, chcąc ratować sytuację finansową, zdecyduje się zapewne na redukcję zatrudnienia. Powinniśmy przygotować się na wzrost bezrobocia i znikanie z rynku małych podmiotów — prognozuje dyrektor zarządzająca Polskim HR.

Jej zdaniem, może oznaczać to coraz większą automatyzację w przyszłości i zastąpienie pracowników maszynami. Coraz częściej też słychać opinie, że w perspektywie dwóch, trzech dekad umowy o pracę odejdą w zapomnienie, czego powodem są m.in. koszty związane z utrzymaniem pracownika. Mniejsze obciążenia od tego roku mają przedsiębiorcy prowadzący działalność na mniejszą skalę, jak przypominaFederacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). Od 1 stycznia mogą korzystać z tzw. małego ZUS. Ci, których średni miesięczny przychód w poprzednim roku nie przekroczył 2,5-krotności płacy minimalnej, mają prawo do preferencyjnych zasad ustalania minimalnej podstawy wymiaru składek — proporcjonalnie do obrotów. W 2019 r. mogą płacić kwoty wynoszące co najmniej 520 zł, nie wyższe jednak niż 1232 zł.

— Dotychczasowy ich poziom stanowił poważne obciążenie dla małych firm. Wprowadzenie małego ZUS to krok w dobrym kierunku. Kluczowe jest systemowe powiązanie wysokości kwoty składek z efektami prowadzonej działalności gospodarczej — mówi Marek Kowalski, przewodniczący FPP, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu