Prawnicy chcą nowych technologii

opublikowano: 22-09-2022, 15:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Z badania Wolters Kluwer wynika, że europejscy prawnicy najbardziej chcą pracować w kancelarii stosującej najnowsze technologie.

80 proc.

taki odsetek ankietowanych prawników chce pracować w kancelarii zaawansowanej technologicznie

36 proc.

tylko taki odsetek prawników uważa, że ich kancelarie są przygotowane na wyzwania technologiczne

Wolters Kluwer przedstawił najnowszą wersję badania „Future Ready Lawyer 2022”, przeprowadzonego wśród 751 prawników z 10 krajów Europy (również Polski) oraz USA. Jego celem było poznanie nastrojów w branży prawniczej w czasie pandemii, wojny na Ukrainie i globalnych zawirowań społeczno-gospodarczych.

– Badanie wykazało, że prawnicy pracują pod dużą presją, a ich wymagania ciągle rosną. Bardziej niż kiedykolwiek kierują się ku LegalTech, by poprawić wydajność. Zaledwie 1/3 ankietowanych przyznaje, że jest bardzo dobrze przygotowana do radzenia sobie z trendami technologicznymi – stwierdza Martin O'Malley, dyrektor generalny Wolters Kluwer Legal & Regulatory.

Aż 91 proc. badanych oczekuje że współpracujące z nimi kancelarie w pełni wykorzystują nowe technologie. 79 proc. respondentów uznało, że LegalTech to najważniejszy dla nich trend. 64 proc. działów prawnych oraz 63 proc. kancelarii zadeklarowało zwiększenie inwestycji w oprogramowanie w przyszłym roku.

Jakie obszary prawa są najbardziej przyszłościowe? 56 proc. prawników korporacyjnych i 58 proc. z kancelarii twierdzi, że w ciągu ostatniego roku znacznie wzrosło zapotrzebowanie na doradztwo w zakresie środowiska, ładu korporacyjnego i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Badanie uwzględniło także zjawisko odchodzenia prawników z pracy, nazywane nawet „wielką rezygnacją”. 70 proc. prawników korporacyjnych i 58 proc. prawników z kancelarii zamierza odejść ze stanowiska w 2023 r.

Poznaj program konferencji “Umowy IT - aspekty prawne i praktyczne”, 1-2 grudnia 2022, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane