Prawnicy wabią najbardziej majętnych

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 18-06-2013, 00:00

Kancelarie adwokackie poszerzają ofertę o usługę private lawyer — kompleksowe zarządzanie majątkiem

Bez prawnika, tak jak bez lekarza, trudno żyć, zwłaszcza jak coś zaczyna szwankować — a jak się ma spory majątek, prowadzi firmę i jeszcze inwestuje na różnych rynkach, to problemów nie brakuje. Przyda się nie tylko prawnik, ale również doradca inwestycyjny i podatkowy, zarządzający nieruchomościami, czasem pomagający w budowaniu kolekcji dzieł sztuki. Wszystkie te usługi świadczyć może osobisty prawnik — private lawyer.

None
None

Nie tylko od podatków

Z badań przeprowadzonych w kwietniu i maju przez firmę ICAN Research wynika, że największe zainteresowanie w palecie usług osobistego prawnika budzi pomoc w rozwiązywaniu problemów podatkowych. Deklarowało je 55 proc. ankietowanych. Niemal połowa badanych liczyła też na pomoc przy sporządzaniu dokumentów, a ponad jedna trzecia przy kontraktach menedżerskich. Niewiele mniej osób ma nadzieję na wsparcie w sporach sądowych, inwestycjach giełdowych, a prowadzący działalność gospodarczą — w bieżącej obsłudze firmy. W sumie 42 proc. ankietowanych zainteresowana była ofertą usług private lawyer. ICAN Research przeprowadził 239 wywiadów z zamożnymi i bogatymi Polakami, którzy posiadają aktywa 20–35 tys. zł/35–50 tys. zł, 200–500 tys. zł/500– –100 tys. zł i powyżej 1 mln zł. W przypadku odmowy podania informacji o dochodach brane było pod uwagę stanowisko, ale tylko prezesa lub dyrektora.

Inwestor w kancelarii…

Prywatny adwokat to jednak nie tylko kompleksowa opieka prawna. W zespołach wspomagających private lawyer są też specjaliści od fuzji i przejęć, rynków kapitałowych, prawa nieruchomości i budowlanego. Osobisty opiekun, tak jak lekarz pierwszego kontaktu, ma w razie potrzeby kierować klienta do specjalisty. Musi budzić absolutne zaufanie i być dyskretny. Od lekarza różni go jedynie odciążanie klienta od jego obowiązków i spraw, które go niepotrzebnie absorbują, a na które nie ma czasu. Wielu ankietowanych liczy nie tylko na pomoc prawno-podatkową, ale również na pomoc w zarządzaniu całym majątkiem — poszukiwaniu najlepszych rozwiązań inwestycyjnych. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza inwestycje alternatywne — w złoto, dzieła sztuki, wina i whisky. Deklaruje je ponad połowa ankietowanych.

…i na rynku sztuki

Najbardziej popularność zyskuje rynek sztuki. Na razie tylko 2 proc. ankietowanych korzysta z osobistego doradcy przy budowaniu kolekcji, ale 11 proc. chciałoby skorzystać z takich usług. Zainteresowanie widać zwłaszcza wśród kobiet — 24 proc. z nich myśli o takim sposobie lokowania kapitału, więcej badanych wskazało tylko usługi asset management — 32 proc.

Zamiast bankiera

Z oferty private lawyera mogą korzystać klienci indywidualni, którzy szukają nie tylko doradztwa prawnego, ale również podatkowego. Private lawyer może także pomóc w znalezieniu innych doradców, w tym inwestycyjnych, oraz specjalistów z innych dziedzin, np. od artbankingu. Pomoże też od strony prawnej w całościowym zarządzaniu majątkiem i optymalizacji podatkowej. W zakres oferty private lawyera wchodzą także ochrona prywatności i wizerunku, sprawy rodzinne, spory, sukcesja, spadki, wykupy menedżerskie, sporządzanie dokumentów oraz zakładanie fundacji i stowarzyszeń.

Mężczyźni są bardziej pragmatyczni. Oni poszukują przede wszystkim usług wealth management, asset management i doradztwa dotyczącego optymalizacji prawno-podatkowej. Wszyscy badani przyznają jednak, że w inwestowaniu w sztukę barierą jest wiedza, zwłaszcza dotycząca autentyczności prac, eksperckiej wyceny i określenia rzeczywistej ich wartości. Wielu obecnych na tym rynku przyznaje, że przede wszystkim kupuje dzieła sztuki bardziej z zamiłowania niż chęci zysku, ale jednocześnie traktuje je jako trwałe dobro, a więc inwestycję długoterminową.

OKIEM EKSPERTA

Prawnik na nowe czasy

DOROTA BRYNDAL

radca prawny, wspólnik w Kancelarii Gessel

Relacja private lawyera z klientem jest bardziej osobista i musi być oparta na zaufaniu. Ważne jest nie tylko jego doświadczenie zawodowe, ale też życiowe, czyli to, co zazwyczaj nabywamy z wiekiem — dojrzałość w ocenach, §emocjach, patrzenie wielowymiarowe i z dystansem. Private lawyer to dość szczególny rodzaj relacji z klientem, w której otwartość, partnerstwo i zaufanie mają wyjątkowe znaczenie i decydują o trwałości relacji. Klient chce znać możliwościwyboru i rozumieć proponowane rozwiązania.

Private lawyer to też nowe podejście do obsługi — nie rozmawiamy jedynie wtedy, gdy problem już jest, ale aktywnie i systematycznie monitorujemy różne sfery życia i analizujemy potencjalne zagrożenia lub możliwości prawno-podatkowej optymalizacji. Private lawyer to nie tylko prawnik na nowe czasy, ale nowy typ relacji prawnik — klient oraz prawnik — partner, ponieważ nie bez znaczenia będzie też umiejętność budowania sieci powiązań, trwałych i wzajemnie korzystnych relacji z innymi doradcami na rynku. Wszystko będzie miało jeden cel — maksymalizacja korzyści dla klienta i jego większy komfort życiowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane