Prawo nie zadziałało

W tym sezonie nic nie wyszło z kontraktacji. Przydałaby się nie tylko producentom jabłek.

Obowiązek kontraktowania miał być pierwszym krokiem do ustabilizowania rynku surowców rolnych. Zgodnie ze znowelizowaną i już obowiązującą ustawą o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych, dostarczenie produktów (w tym m.in. owoców) przez rolników wymaga pisemnej umowy spełniającej określone warunki. W praktyce oznacza to, że całość dostaw powinna podlegać kontraktacji. Wielkie nadzieje wiązali z nią m.in. producenci porzeczki, którzy od kilku lat alarmują, że dokładają do produkcji, co skończy się wykarczowaniem plantacji. Kontraktacja przydałaby się też producentom jabłek. Zdawali sobie sprawę, że w pierwszym roku obowiązywania ustawy trudno będzie tak się zorganizować, by cały rynek oparł się na kontraktach. Dziś z głosów przedstawicieli branży: producentów i przetwórców wynika, że upłynie jeszcze dużo czasu, zanim uda się to wprowadzić w życie. — Zgłosiliśmy uwagi do resortu rolnictwa, bo nie zostały opracowane wzory takich umów ani sposób wyliczania ceny, który byłby satysfakcjonujący dla obu stron kontraktu. Cały czas na to czekamy, a w efekcie w tym roku kontraktacja w przypadku owoców dla przemysłu praktycznie nie istnieje — twierdzi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. — Ustalenie ceny to tylko jeden z problemów, inny to brak kar za niepodpisywanie takich umów. Dziś ich nie ma, więc tym bardziej nikt nie jest zmotywowany do porozumienia się i podpisania kontraktów — dodajejeden z przedstawicieli branży. © Ⓟ

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 30.05.2016 r.

Od lat producenci owoców mówią o potrzebie kooperacji, planowania produkcji i dogłębnej znajomości potrzeb sektora, by im i przetwórcom żyło się dobrze. Od lat z tych rozmów nic jednak nie wynika, a branżę dotyka wielka cenowa huśtawka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane