Prawo ochrony środowiska skierowane do prac w komisji

Polska Agencja Prasowa SA
25-01-2006, 20:50

Sejm skierował w środę do prac w komisji ochrony środowiska rządowy projekt nowelizacji "Prawa ochrony środowiska". Samoobrona złożyła jedną poprawkę do projektu, natomiast PiS, PO, LPR, PSL i SLD poparły go bez zastrzeżeń.

Sejm skierował w środę do prac w komisji ochrony środowiska rządowy projekt nowelizacji "Prawa ochrony środowiska". Samoobrona złożyła jedną poprawkę do projektu, natomiast PiS, PO, LPR, PSL i SLD poparły go bez zastrzeżeń.

    Poprawka zgłoszona przez Rajmunda Morica (Samoobrona) zakłada przesunięcie terminu wygaśnięcia zezwoleń dla przedsiębiorstw górniczych na rekultywację terenu z zastosowaniem odpadów z 13 kwietnia 2006 r. na 13 października 2006 r., czyli do dnia wejścia w życie nowelizacji.

    Moric wyjaśnił, że 13 kwietnia 2006 r. tracą moc dotychczasowe zezwolenia, a o nowe nie można się starać, ponieważ resort środowiska nie wydał jeszcze odpowiednich rozporządzeń w tej sprawie. "Zakładając, że stosowne rozporządzenie ukaże się do końca lutego, to i tak zabraknie czasu na uzyskanie nowych zezwoleń" - powiedział. 

    Zaproponowana przez rząd nowelizacja ma dostosować polskie prawo do dyrektywy unijnej oraz wyeliminować wątpliwości interpretacyjne przy stosowaniu "Prawa ochrony środowiska".

    Podczas prac w podkomisji zgłoszono kilka poprawek do rządowej propozycji. Dotyczą one uproszczenia przepisów związanych z procedurą ocen oddziaływania na środowisko. Wprowadzono też poprawkę wynikającą z wniosku rzecznika praw obywatelskich skierowanego do ministra środowiska, polegającą na wydłużeniu z 2 do 3 lat terminu występowania o odszkodowania. 

    Jak powiedział sprawozdawca projektu Jerzy Gosiewski, w jednej z poprawek zgłoszonych podczas prac w komisji zaproponowano obniżenie z 2 tys. do 500 zł oraz z 1 tys. do 250 zł stawki opłaty skarbowej za wydawanie pozwolenia na emisję. Obecnie - jak powiedział poseł - z obniżonych stawek korzystają mikro-przedsiębiorcy oraz mali i średni.

    "Z uwagi na fakt, że stawki opłaty skarbowej w tym zakresie są zróżnicowane według kryterium rozmiaru prowadzonej działalności gospodarczej, wskazane jest, aby z obniżonej stawki mogły skorzystać również podmioty prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie" - wyjaśnił poseł sprawozdawca.   

    W projekcie nowelizacji wprowadzono przepisy, które mają ułatwić dostęp do informacji o środowisku i jego ochronie.

    Projekt porządkuje również przepisy w zakresie postępowania w sprawie ocen oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć oraz opłat za korzystanie ze środowiska.  Projekt wprowadza obowiązek prowadzenia różnego rodzaju wykazów i rejestrów w formie elektronicznej; chodzi np. o publicznie dostępne wykazy danych o dokumentach, rejestry substancji niebezpiecznych, rejestry udzielonych zezwoleń w zakresie wytwarzania i gospodarowania odpadami, rejestry z ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prawo ochrony środowiska skierowane do prac w komisji