Prawo w tysiącach wykładni

[IWA]
23-02-2012, 00:00

Niemal tysiąc interpretacji indywidualnych wydał już fiskus w 2012 r.

Już 902 interpretacje podatkowe wydały w tym roku organy podatkowe, z czego tylko jedna jest wykładnią ogólną ministra finansów (dotyczyła zwolnienia z podatku od spadków i darowizn rzeczy darowanych najbliższym członkom rodziny). Pozostałe to stanowiska dyrektorów izb skarbowych wydane w sprawach indywidualnych z zakresu różnych podatków. Interpretacje indywidualne są sporządzane przez dyrektorów pięciu izb skarbowych — w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

W 2011 r. wpłynęło do nich 36840 wniosków o takie wykładnie, a wydano ich 35909, z czego najwięcej w Katowicach (9690), najmniej w Łodzi (2575). W ubiegłym roku w zakresie podatków bezpośrednich (należą do nich m.in. dochodowe, od spadków i darowizn) organy podatkowe wydały 18495 interpretacji indywidualnych, a pośrednich (m.in. VAT, akcyza) — 17414.

Możliwość występowania o wydanie interpretacji indywidualnej istnieje od lipca 2007 r. Występujący o nie podatnicy chcą w ten sposób uzyskać potwierdzenie swojego stanowiska co do odpowiedniego zastosowania przepisów podatkowych do sytuacji, w której się aktualnie znajdują albo znajdą w najbliższym czasie.

Osoby, które nie zgadzają się z uzyskaną wykładnią, mogą wezwać organ do usunięcia naruszenia prawa, czyli o zmianę interpretacji. Gdy i takie odwołanie ich nie zadowoli, mają prawo złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Jak ubiegać się o interpretację

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej składa się na druku ORD-IN. We wniosku opisuje się zdarzenie, które już miało miejsce, lub które wydarzy się po złożeniu wniosku. Od wniosku wnosi się opłatę — po 40 zł od każdego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego).

Wniosek składa się do dyrektora jednej z 5 izb skarbowych zależnie od miejsca zamieszkania podatnika — w izbie, w biurze Krajowej Informacji Podatkowej, pocztą albo przez internet. Organ podatkowy ma 3 miesiące na wydanie interpretacji, chyba że podatnik zostanie wezwany do uzupełnienia wniosku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [IWA]

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Prawo w tysiącach wykładni