Prawo wciąż blokuje inwestycje

Krajowa Izba Gospodarcza
03-04-2008, 00:00

Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega liczne zapowiedzi medialne ułatwień w procesie inwestycyjnym, trudno jednak doszukać się konkretnych, rządowych propozycji zmian prawnych, które mogłyby w najbliższym czasie stać się rządowymi nowelizacjami ustaw. Dla przedsiębiorców istotnym problemem jest mała liczba terenów objętych planami zagospodarowania przestrzennego. W Polsce tylko około 20 proc. gruntów ma plany zagospodarowania, a do tego duża część z nich jest już zabudowana.

Poważnym utrudnieniem w procesie inwestycyjnym są problemy związane z arbitralnym ustalaniem przez urzędników dodatkowych wymagań związanych z planowaną inwestycją, chaosem i zbytnią szczegółowością wymagań odnoszących się do warunków technicznych obiektu, jak również z lekceważeniem terminów załatwiania spraw i zbyt daleko idącą uznaniowością decyzji nadzoru budowlanego.

Propozycją, którą można rekomendować jako bazę wyjściową do niezbędnej reformy, jest przygotowany przez Ministerstwo Budownictwa we wrześniu 2007 r. projekt zmian ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego, który zakładał m.in.: odrolnienie wszystkich gruntów położonych w granicach miast powyżej 100 tys. mieszkańców, skrócenie terminów uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, wprowadzenie możliwości budowy obiektów o powierzchni poniżej 5 tys. mkw. i wysokości nie większej niż 12 metrów na podstawie zgłoszenia. Czekamy na konkretne propozycje zmian prawnych.

Krajowa Izba Gospodarcza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krajowa Izba Gospodarcza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prawo wciąż blokuje inwestycje