Prawo wekslowe

Marcin Dobrowolski
01-07-2015, 11:54

Biorąc pod uwagę współcześnie uchwalane kodeksy, ustawy i inne akty prawne oraz niezliczoną ilość poprawek do nich, trudno uwierzyć, że ich podobne dokumenty wprowadzane w okresie II RP okazywały się tak dobre, że w wielu przypadkach obowiązują do dzisiejszego dnia.

Najstarszą ustawą, która wciąż obowiązuje, jest ta regulująca nabywanie ziemi przez cudzoziemców.

Prawo wekslowe, pierwsza strona ustawy
Zobacz więcej

Prawo wekslowe, pierwsza strona ustawy

Internetowy System Aktów Prawnych

>>>NAJSTARSZA USTAWA, KTÓRA WCIĄŻ OBOWIĄZUJE

Bardzo długo obowiązywał również Kodeks Handlowy wprowadzony rozporządzeniem prezydenta w 1934 r., którego niektóre przepisy zniesione zostały dopiero w 2003 t.

>>>POLSKI KODEKS HANDLOWY

Jednym z najstarszych obowiązujących zbiorów przepisów jest ten regulujący instytucje specyficzne dla weksla jako papieru wartościowego. Wydany ustawą z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe, obowiązuje z mocą od 1 lipca 1936 r.

Konieczność uchwalenia przez Polskę Prawa wekslowego wynikała z podpisania przez RP trzech konwencji genewskich z 6 czerwca 1930 r.: konwencji w sprawie jednolitej ustawy o wekslach trasowanych i własnych, konwencji o uregulowaniu pewnych kolizji ustaw w przedmiocie weksli trasowanych i własnych oraz konwencji dotyczącej opłaty stemplowej w przedmiocie weksli trasowanych i własnych.

Ustawa polska stanowi tłumaczenie jednolitej ustawy wekslowej stanowiącej załącznik do pierwszej z wymienionych konwencji genewskich. Ze względu na związanie Polski treścią jednolitą, przez 70 lat obowiązywania Prawa wekslowego, zmieniono je tylko raz, co jest absolutnym ewenementem w polskim porządku prawnym.

Skan oryginalnej ustawy można znaleźć na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych: link.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Prawo wekslowe