Prawo wekslowe

Marcin Dobrowolski
opublikowano: 01-07-2015, 11:54

Biorąc pod uwagę współcześnie uchwalane kodeksy, ustawy i inne akty prawne oraz niezliczoną ilość poprawek do nich, trudno uwierzyć, że ich podobne dokumenty wprowadzane w okresie II RP okazywały się tak dobre, że w wielu przypadkach obowiązują do dzisiejszego dnia.

Najstarszą ustawą, która wciąż obowiązuje, jest ta regulująca nabywanie ziemi przez cudzoziemców.

Zobacz więcej

Prawo wekslowe, pierwsza strona ustawy

Internetowy System Aktów Prawnych

>>>NAJSTARSZA USTAWA, KTÓRA WCIĄŻ OBOWIĄZUJE

Bardzo długo obowiązywał również Kodeks Handlowy wprowadzony rozporządzeniem prezydenta w 1934 r., którego niektóre przepisy zniesione zostały dopiero w 2003 t.

>>>POLSKI KODEKS HANDLOWY

Jednym z najstarszych obowiązujących zbiorów przepisów jest ten regulujący instytucje specyficzne dla weksla jako papieru wartościowego. Wydany ustawą z dnia 28 kwietnia 1936 r. Prawo wekslowe, obowiązuje z mocą od 1 lipca 1936 r.

Konieczność uchwalenia przez Polskę Prawa wekslowego wynikała z podpisania przez RP trzech konwencji genewskich z 6 czerwca 1930 r.: konwencji w sprawie jednolitej ustawy o wekslach trasowanych i własnych, konwencji o uregulowaniu pewnych kolizji ustaw w przedmiocie weksli trasowanych i własnych oraz konwencji dotyczącej opłaty stemplowej w przedmiocie weksli trasowanych i własnych.

Ustawa polska stanowi tłumaczenie jednolitej ustawy wekslowej stanowiącej załącznik do pierwszej z wymienionych konwencji genewskich. Ze względu na związanie Polski treścią jednolitą, przez 70 lat obowiązywania Prawa wekslowego, zmieniono je tylko raz, co jest absolutnym ewenementem w polskim porządku prawnym.

Skan oryginalnej ustawy można znaleźć na stronie Internetowego Systemu Aktów Prawnych: link.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu