Polski Kodeks Handlowy

opublikowano: 27-06-2016, 00:00

Aż 69 lat obowiązywał w Polsce Kodeks Handlowy wprowadzony rozporządzeniem Prezydenta RP z 27 czerwca 1934 r. Jak łatwo policzyć, nowy Kodeks Prawa Handlowego zastąpił go w 2003 r., obowiązywał więc m.in. przez cały okres Polski Ludowej.

Najstarszą wciąż obowiązującą ustawą jest uchwalona w 1923 r., a określająca zasady sprzedaży ziemi cudzoziemcom. 

W latach 1919-1930 (do swej śmierci) kierował Sekcją Prawa Handlowego Komisji Kodyfikacyjnej RP. Przygotował projekty ustaw o prawie wekslowym i czekowym, spółce akcyjnej oraz spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zobacz więcej

Aleksander Doliński

W latach 1919-1930 (do swej śmierci) kierował Sekcją Prawa Handlowego Komisji Kodyfikacyjnej RP. Przygotował projekty ustaw o prawie wekslowym i czekowym, spółce akcyjnej oraz spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

>>>NAJSTARSZA USTAWA, KTÓRA WCIĄŻ OBOWIĄZUJE

Jednak najważniejszym zadaniem, przed jakim stali politycy II RP było skodyfikowanie i zunifikowanie prawa obowiązującego na całym terenie Polski. Pamiętajmy bowiem, że po odzyskaniu niepodległości wciąż stosowano przepisy zaborców na terenach ich dawnych ziem. I tak mieliśmy prawo pruskie, austriackie, rosyjskie dla Królestwa Polskiego i rosyjskie dla tzw Ziem Zabranych. Prawdziwy galimatias. 

W celu stworzenia jednolitego ustawodawstwa polskiego w czerwcu 1919 roku została powołana przez Sejm Ustawodawczy Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej Polskiej. Stanęła ona przed trudnym wyborem jednej z trzech koncepcji: rozciągnięcia na terytorium całej Rzeczypospolitej mocy obowiązującej jednego z kodeksów zaborczych, dokonania kompilacji ustawodawstw zaborczych, bądź stworzenia samodzielnego systemu prawa polskiego. Komisja wybrała ostatecznie trzecią drogę, polegającą na stworzeniu nowego prawa, opartego na nowoczesnych rozwiązaniach i praktyce.

Kodeks posiadał oryginalne zapisy do dziś uznawane za niezwykle nowatorskie i nowoczesne. Np. art. 298 k.h. mówiący o odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki, stanowił innowacyjne rozwiązanie polskiej myśli prawnej.

Składał się z dwóch części. Pierwsza zatytułowana była kupiec i dotyczyła podmiotów prawa handlowego. Druga cześć poświęcona była czynnościom handlowym.

Wybuch wojny światowej i jej następstwa łącznie z nadejściem ponad czterdziestu lat Polski Ludowej odcisnęły piętno na stosowanie Kodeksu. Z jednej strony obowiązywał, ale w zasadzie jego zapisów nie stosowano. W 1964 roku po uchwaleniu nowego kodeksu cywilnego włączono do niego znaczną część przepisów kodeksu handlowego. Na podstawie przepisów kodeksu handlowego przez dziesiątki lat działały tylko nieliczne banki (Bank Handlowy SA, PKO SA) i niewiele spółek handlu zagranicznego lub spółek związanych z kapitałem zagranicznym. Co więcej, przez długie lata kodeks nie był przedmiotem wykładu uniwersyteckiego na studiach prawniczych.

W latach dziewięćdziesiątych powrócono do Kodeksu Handlowego, co świadczy o jego wysokiej jakości. Aż do 2003 r. obowiązywały przepisy poświęcone firmie i prokurze. Dopiero kolejna nowelizacja kodeksu cywilnego umożliwiła pełną derogację kodeksu handlowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Historii / Polski Kodeks Handlowy