Najstarsza ustawa, która wciąż obowiązuje

MARCIN DOBROWOLSKI
opublikowano: 24-03-2015, 11:00

Dziś mija kolejna rocznica najstarszego obowiązującego do dziś w Polsce aktu prawnego. Dokładnie 24 marca 1920 r. podpisano ustawę regulującą nabywanie ziemi przez cudzoziemców.

Kto dziś, prócz historyków, pamięta Leopolda Skulskiego, prezydenta ministrów (jak wtedy określano premiera) w latach 1919 - 1920? Jego zaledwie półroczne urzędowanie było niezwykle ważne dla funkcjonowania Państwa. Rząd Skulskiego zmuszony był także do zajęcia się integracją nowo powstałego organizmu państwowego, podzielonego dotąd pomiędzy trzech zaborców. Gabinet doprowadził m.in. do unifikacji waluty, wprowadzenia jednolitego systemu skarbowego oraz jednolitego podatku dochodowego i wspólnej taryfy kolejowej. Gabinet rozpoczął także prace nad ustawą o szkolnictwie akademickim. Za jego kadencji Sejm przyjął ustawy o 8-godzinnym dniu i 46-godzinnym tygodniu pracy, a także o powszechnych ubezpieczeniach społecznych.

Tekst ustawy
Tekst ustawy
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19200310178
ISAP

24 marca 1920 roku Leopold Skulski podpisał najstarszą, obowiązującą do dnia dzisiejszego ustawę w Polsce – Ustawa z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Przeszła ona kilka zmian od dnia wejścia w życie. Jak informuje sejmowy Internetowy System Aktów Prawnych, zmieniały ją 4 akty przed II Wojną Światową, 1 w okresie PRL i aż 16 w III RP. Najnowsze zmiany dotyczyły głównie wprowadzania przepisów prawa unijnego. 

Cudzoziemcem w jej rozumieniu jest:
- osoba fizyczna nie posiadająca obywatelstwa polskiego,
- osoba prawna mająca siedzibę za granicą,
- nie posiadająca osobowości prawnej spółka osób wymienionych w powyższych punktach, mająca siedzibę za granicą, utworzona zgodnie z ustawodawstwem państw obcych,
-osoba prawna i spółka handlowa nie posiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osoby lub spółki wymienione w powyższych punktach.

Generalną zasadą jest, iż nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców wymaga zezwolenia wydanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MARCIN DOBROWOLSKI

Polecane