Predyspozycje ponad dyplomem

opublikowano: 29-10-2017, 22:00

Kompetencje miękkie pracowników stają się dla pracodawców ważniejsze niż wykształcenie czy doświadczenie zawodowe.

Rynek pracy w Polsce i na całym świecie ulega dynamicznym zmianom. Nic więc dziwnego, że obecnie coraz więcej firm przy wyborze odpowiedniego kandydata zwraca największą uwagę na tzw. soft skills, czyli umiejętności miękkie. Są to predyspozycje osobowościowe,które mogą w kluczowych momentach pomóc w każdym miejscu zatrudnienia. Jak wynika z badań Grafton Recruitment Polska, na takie umiejętności, jak kreatywność, odporność na stres, zdolność współpracy w grupie, asertywność, cechy przywódcze, predyspozycje do zarządzania czasem oraz samodzielność w pracy, zawsze jest zapotrzebowanie.

— Tak naprawdę większość tego typu kompetencji zdobywamy na przestrzeni całego życia. Ważne jest wychowanie, wpływ otoczenia i szkoły. Kiedyś takie umiejętności nie były traktowane bardzo poważnie. Teraz często okazuje się, że są ważniejsze niż tzw. kompetencje twarde, czyli przede wszystkim wykształcenie oraz doświadczenie z poprzednich miejsc pracy. W ostatnim czasie często pracodawcę bardziej przekonują soft skills niż dyplom z wyróżnieniem — uważa Joanna Wanatowicz, dyrektor, Grafton Recruitment Polska.

Warto dodać, że umiejętności oraz kompetencje miękkie są niezwykle potrzebne nie tylko w pracy. Tak naprawdę ich posiadanie jest wartościowew każdej dziedzinie życia. Ludzie, którzy mają tzw. soft skills, przeważnie zdecydowanie lepiej funkcjonują w społeczeństwie, są przychylniej odbierani przez innych i bez trudu nawiązują znajomości.

— Każdy z nas powinien skupić się na rozwijaniu takich umiejętności. Ludzie, którzy potrafią w taki sposób kształtować swój wizerunek, mają większe szanse na sukces praktycznie na wszystkich płaszczyznach — podkreśla Agnieszka Kaczmarczyk, dyrektor regionalny z Grafton Recruitment Polska. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane