Preem szuka chętnych na swoją sieć w Polsce

Paweł Janas
opublikowano: 21-03-2002, 00:00

Koncern paliwowy Preem rozważa sprzedaż swojej firmy w Polsce. Szwedzi podkreślają jednak, że decyzja w sprawie dalszej obecności w naszym kraju zapadnie dopiero po prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej.

Wiele wskazuje na to, że ze względu na ponoszone w ostatnim czasie straty szwedzki koncern paliwowy Preem rozważa możliwość sprzedaży swojego polskiego przedstawicielstwa, w tym sieci ponad 80 stacji paliw.

— Szwedzi rozesłali już zapytania ofertowe do kilku dużych graczy działających w tej samej branży. Nie będzie jednak im łatwo, gdyż większość stacji to placówki patronackie, a więc przedmiotem transakcji... byłoby głównie logo firmy — twierdzi pragnący zachować anonimowość obserwator polskiego rynku paliwowego.

Przedstawiciele Preem Polska nie chcą szczegółowo komentować tej sprawy.

— Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam. Rozważamy różne warianty — ucina Igor Pawela, dyrektor ds. rozwoju Preem Polska.

Decyzja o przyszłych losach Preemu w Polsce, jego zdaniem, nie zostanie podjęta przed prywatyzacją Rafinerii Gdańskiej.

— Gdyby ta spółka została połączona z PKN Orlen, powstałoby zapotrzebowanie na alternatywne źródło zaopatrzenia w paliwa północnej Polski. Z pewnością wykorzystalibyśmy tę szansę — podkreśla Igor Pawela.

Tymczasem Preem robi wszystko, by zminimalizować koszty działania w naszym kraju. W tym celu 15 marca Szwedzi podpisali z Rafinerią Gdańską umowę o współpracy, na mocy której mają zakupić w RG do końca 2002 r. nie mniej niż 250 mln litrów paliw silnikowych wartości ponad 500 mln zł. Oznacza to zmianę strategii zaopatrzenia Preemu, który w ostatnich latach znaczną część zakupów realizował w Szwecji i importował je do Polski. Obie firmy deklarują, że jest to tylko pierwszy krok, a współpraca zostanie w przyszłości zacieśniona.

Na światowym rynku naftowym już od kilku lat obserwujemy tendencję do połączeń między największymi graczami. Znajduje ona również odzwierciedlenie na polskim rynku. Konsekwencją niedawnego przejęcia przez BP większościowych udziałów w niemieckiej firmie Veba Oil (właściciela firmy Aral) będzie stworzenie w Polsce jednej sieci stacji z placówek należących do BP Poland i Aral Polska. Z kolei z końcem stycznia została podpisana umowa finalizująca przejęcie wszystkich 50 stacji benzynowych DEA w Polsce przez koncern Shell.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane