Premier Belka odwiedzi Ukrainę na przełomie lutego i marca

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-02-2005, 20:28

Premier Marek Belka złoży na przełomie lutego i marca wizytę na Ukrainie; ustalenie takiego zapadło podczas jego poniedziałkowej telefonicznej rozmowy z premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Według przesłanego PAP komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu, premier podkreślił, że przywiązuje wielką wagę do tej wizyty i zależy mu na tym, by była ona bardzo dobrze przygotowana.

Premier Marek Belka złoży na przełomie lutego i marca wizytę na Ukrainie; ustalenie takiego zapadło podczas jego poniedziałkowej telefonicznej rozmowy z premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Według przesłanego PAP komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu, premier podkreślił, że przywiązuje wielką wagę do tej wizyty i zależy mu na tym, by była ona bardzo dobrze przygotowana.

Szef polskiego rządu, który wcześniej przesłał Julii Tymoszenko list gratulacyjny, w poniedziałek osobiście pogratulował jej wyboru na stanowisko premiera Ukrainy i życzył sukcesów w kierowaniu ukraińskim państwem.

Belka zapewnił, że Polska nadal będzie wspierać prozachodnie aspiracje Ukrainy, a zwłaszcza jej pogłębioną współpracę z Unią Europejską i Sojuszem Północnoatlantyckim.

Premier podkreślił też, że "obecność silnej, demokratycznej i związanej z europejskimi i euroatlantyckimi strukturami Ukrainy, będzie stanowić kluczowy element stabilizacji międzynarodowej na kontynencie, umacniając ład europejski, a także służąc innym krajom regionu za godny naśladowania przykład".

Wśród innych kwestii poruszanych w rozmowie telefonicznej znalazła się m.in. sprawa ropociągu Odessa-Brody. Szefowa ukraińskiego rządu - poinformowano w komunikacie CIR -  zapowiedziała, że w najbliższą środę odbędzie się narada dotycząca rurociągu.

Pod koniec stycznia, na konferencji prasowej w Krakowie, prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko ocenił, że są szanse, aby ropociąg Odessa-Brody był wykorzystywany w kierunku, dla którego go zbudowano, a więc na zachód. Obecnie rurociągiem o przepustowości co najmniej 9,5 mln ton ropy rocznie pompowana jest rosyjska ropa w kierunku z Brodów do Odessy.

Premier Belka, który spotkał się wówczas z ukraińskim prezydentem nie wykluczył wtedy, że w trakcie jego zbliżającej się wizyty na Ukrainie podpisana zostanie polsko-ukraińska umowa o współpracy gospodarczej.

W poniedziałek premierzy Polski i Ukrainy rozmawiali także o wsparciu Ukrainy w jej negocjacjach z UE na temat tzw. Action Plan (przedstawiony przez Komisję Europejską plan działania dla Ukrainy - PAP) oraz o obchodach roku 2005 jako roku Ukrainy w Polsce (rok ubiegły był rokiem Polski na Ukrainie).

"Premier Tymoszenko podziękowała jeszcze raz za zaangażowanie Polski w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie oraz osobisty udział polskiego premiera. +Ukraińcy przekonali się, jak solidnymi przyjaciółmi są Polacy+ - powiedziała" - czytamy w komunikacie CIR.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane