Premier: rząd za państwowym wysiłkiem dla wsparcia kultury

opublikowano: 18-01-2007, 10:43

Według Jarosława Kaczyńskiego, ostatnie 16 lat "negatywnie zweryfikowało" tezę, że kulturze wystarczy wsparcie osób prywatnych.

Premier Jarosław Kaczyński zapewnił w czwartek w Warszawie, że kierowany przez niego rząd uczyni "wszystko, żeby wykorzystać środki unijne dla wsparcia kultury". Premier uczestniczył w konferencji "Europa szansą dla kultury, kultura szansą dla Europy" na Zamku Królewskim, poświęconej możliwościom wykorzystania dla kultury funduszy z UE.

Premier zaznaczył, że w kwestii finansowania kultury "nie wystarczy mecenat prywatny, że jest jej potrzebny mecenat publiczny".

"Taka polityka mieści się w naszym programie" - oznajmił J. Kaczyński. Zastrzegł jednak, że polityka ta potrzebuje wsparcia i aktywności środowisk kulturalnych.

Według J. Kaczyńskiego, ostatnie 16 lat "negatywnie zweryfikowało" tezę, że kulturze wystarczy wsparcie osób prywatnych.

"Nie jest prawdą by dziś w Polsce kultura mogła być wsparta na wielką skalę przez mecenat prywatny. Potrzebujemy mecenatu publicznego, państwowego (...) Ten rząd w tej sprawie ma jednoznaczny pogląd - tak, jesteśmy za mecenatem państwowym, jesteśmy za państwowym wysiłkiem dla wsparcia kultury. Kultury w różnych jej przejawach" - podkreślił premier.

Według niego, tylko wspólny wysiłek rządu, samorządu i ludzi kultury może zapewnić, że środki z UE zostaną w pełni wykorzystane.

"Owo wykorzystanie to nie tylko sprawa rządu, samorządów, to także kwestia aktywności środowisk kulturalnych, ludzi sztuki i tych wszystkich, którzy ludźmi sztuki bezpośrednio nie będąc w te sprawy się angażują, czyli różnego rodzaju aktywistów w tej dziedzinie" - powiedział J. Kaczyński.

Jak dodał premier, mechanizm wykorzystania środków europejskich jest taki, że dopiero wspólny wysiłek społeczny różnego rodzaju grup, samorządów i rządu może doprowadzić do tego, że szanse, które są dziś przed nami zostaną w pełni wykorzystane.

Zapewnił, że ze strony rządu będzie to miało zawsze "najdalej idące wsparcie".

"Chciałbym zaapelować o ten wysiłek; uzyskać, to co jest nam w tej dziedzinie tak bardzo potrzebne - uzyskać wielki postęp, wielki sukces możemy tylko razem" - mówił J. Kaczyński.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane