Premier spotkał się z Lepperem i Giertychem

25-04-2007, 16:31

W Kancelarii Premiera rozpoczęło się w  środę po południu spotkanie premiera Jarosława Kaczyńskiego z liderami Samoobrony - Andrzejem Lepperem i LPR - Romanem Giertychem.

Rano Giertych powiedział dziennikarzom, że spotkanie będzie dotyczyć kandydata na marszałka Sejmu w związku z rezygnacją Marka Jurka. Po wtorkowym posiedzeniu klubu PiS w grę wchodziły kandydatury: koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna, szefa sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Pawła Zalewskiego, wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego oraz szefowej sejmowej Komisji Finansów Publicznych Aleksandry Natalli-Świat.

Nieco później premier Jarosław Kaczyński zadeklarował, że jeśli Jurek, wraz z posłami, którzy opuścili PiS, wróci do partii, będzie mógł nadal pełnić funkcję marszałka Sejmu. W ciągu dnia zarówno przedstawiciele władz PiS np. szef klubu Marek Kuchciński, jak i posłowie związani z Jurkiem, jak Artur Zawisza, oceniali, że istnieje szansa na powrót Jurka do PiS.

Jak poinformował Kuchciński, rozmowy z Jurkiem o jego powrocie trwają od wtorkowego wieczoru.

Podczas konferencji prasowej Jurek oświadczył zaś, że nie wchodzi w grę "jednostronne wycofanie" przez niego dymisji z funkcji marszałka Sejmu, ale - jak podkreślił - nie chce składać żadnych deklaracji blokujących rozmowy.

Według scenariusza uzgodnionego przez Konwent Seniorów, termin zgłoszenia kandydata na marszałka Sejmu upływa w czwartek wieczorem, zaś głosowanie nad wyborem następcy Marka Jurka zaplanowano w Sejmie na piątek.

Jurek poinformował jednak dziennikarzy, że nie podda pod głosowanie wniosku o swoje odwołanie przed uzgodnieniem kandydata na nowego marszałka, który będzie miał poparcie większości sejmowej. Nie chce jednak, by taka przejściowa sytuacja trwała dłużej niż "przez dwa posiedzenia" Sejmu.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier spotkał się z Lepperem i Giertychem