Premier z Barroso o energetyce i rosyjskim embargu

10-02-2007, 16:30

Traktat Konstytucyjny UE, pakiet energetyczny, embargo na eksport polskich produktów do Rosji - były głównymi tematami sobotniego spotkania Jarosława Kaczyńskiego z Jose Manuelem Barroso.

Traktat Konstytucyjny UE, pakiet energetyczny, embargo na eksport polskich produktów do Rosji - były głównymi tematami sobotniego spotkania premiera Jarosława Kaczyńskiego z przebywającym z wizytą w Polsce przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

"Rozmawialiśmy o bardzo ważnym pakiecie energetycznym. Tutaj doszło do poważnego zbliżenia stanowisk. Rozmawialiśmy także o sprawach związanych z wetem, z zakazem polskiego eksportu (do Rosji). To wiąże się z perspektywą rozmów na temat porozumienia UE - Rosja" - podkreślił szef polskiego rządu po spotkaniu.

J. Kaczyński podziękował Barroso za postawę w sprawach, które w ostatnich miesiącach dotyczyły podstawowych interesów naszego kraju. "Pan przewodniczący umacnia ten element UE, który ją buduje i jest jej podstawowym sensem, to znaczy europejską solidarność" - podkreślił premier.

Barroso, jak mówił, zwrócił się z prośbą o poparcie tzw. pakietu energetycznego, który zostanie przedstawiony podczas szczytu UE w marcu tego roku.

"Są to działania będące podstawą, aby sektor energetyczny działał w sposób bardziej konkurencyjny, a jednocześnie był tym obszarem, który może w sposób zrównoważony się rozwijać" - powiedział na konferencji prasowej w Belwederze Barroso.

"Chodzi tu o wypracowanie wspólnego podejścia. Trudno żebyśmy byli traktowani jako wiarygodni mówiący jednym głosem, jeżeli wewnątrz Unii Europejskiej przemawiamy 27 głosami" - zaznaczył szef KE. Jak dodał, bardzo ważne jest, aby kraje UE wypracowały podejście zgodne z zasadą solidarności europejskiej.

Innym tematem spotkania szefa polskiego rządu z przewodniczącym KE była kwestia rosyjskiego embarga na polskie mięso. Barroso ocenił, że rozwiązanie tej kwestii jest w interesie zarówno Polski, Unii Europejskiej, jak i Rosji.

Od 5 lutego inspektorzy weterynaryjni z Rosji kontrolują system nadzoru weterynaryjnego w Polsce. Barroso podkreślił, że przedstawiciele Komisji Europejskiej uczestniczą w tej kontroli.

"Mam nadzieję, że te działania przełożą się na możliwość rozwiązania tego problemu. Z całą pewnością byłoby to w interesie zarówno UE, jak i Rosji, ale także przede wszystkim Polski" - zaznaczył.

"Uważam, że ważne jest, aby znaleźć rozwiązanie dla tej kwestii, gdyż kiedy będziemy mieli to zamknięte, będziemy mogli budować relacje, które będą relacjami pozwalającymi na stabilny rozwój - dodał Barroso.

Dopytywany podkreślił, że KE starała się nieść wsparcie i pomoc w tej sprawie. "Dlatego też zwróciliśmy się do władz rosyjskich, by przedstawiciele Komisji uczestniczyli w misji weterynaryjnej, która jest teraz prowadzona" - zaznaczył.

Jak dodał, na tym etapie nie sposób przewidzieć, jaką decyzję podejmą władze Rosji. "Ale mam nadzieję, że ta decyzja będzie podjęta jak najszybciej. Nie ma powodów, aby w jakiś sposób tę sprawę przedłużać" - mówił szef KE.

Słyszeliśmy, że były problemy, że to embargo zostało nałożone w sposób nieusprawiedliwiony, mam nadzieję, że te kwestie zostaną jak najszybciej rozstrzygnięte" - mówił Barroso.

Barroso podziękował premierowi Kaczyńskiemu za gościnność. Podkreślił, że spotkanie z szefem polskiego rządu było ciekawe i niezwykle pożyteczne.

Szef KE przyjechał do Polski na zaproszenie Business Centre Club. BCC przyznało mu nagrodę specjalną za działania na rzecz rozszerzenia Unii Europejskiej i przychylność wobec Polski. (PAP)

 


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Premier z Barroso o energetyce i rosyjskim embargu