Presco wyda na zakup portfeli ponad 14 mln zł

ISBNews
opublikowano: 29-08-2014, 15:21

Presco Group chce w II półroczu br. nabyć portfele wierzytelności o wartości ponad 14 mln zł.

Spółka nie wyklucza zakupu portfela wierzytelności hipotecznych o wartości nominalnej 20-30 mln zł, poinformował wiceprezes Wojciech Andrzejewski. Grupa planuje dalszy dynamiczny rozwój na rynku rosyjskim i nie wyklucza, że wartość inwestycji w Rosji będzie wyższa niż w Polsce w 2015 roku.

"Będziemy chcieli zainwestować  w drugiej połowie roku zdecydowanie więcej niż w I półroczu 2014 i więcej niż w 2013 roku" - powiedział Andrzejewski podczas konferencji prasowej.

W I półroczu Presco nabyło 5 portfeli wierzytelności o wartości nominalnej 37,55 mln zł za łączną kwotę 4,33 mln zł.

W 2013 roku grupa kupiła 13 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 132,3 mln zł, za cenę 14,1 mln zł.

Presco nie wyklucza, że w II połowie roku może zakupić na polskim rynku portfel wierzytelności hipotecznych o wartości nominalnej 20-30 mln zł.

"Widzimy coraz większe zainteresowanie banków sprzedażą niepracujących portfeli hipotecznych.. Jesteśmy zainteresowani mniejszym portfelem, na którym moglibyśmy się nauczyć obsługi tego typu spraw. Wiele zależy od samego rynku i cen za portfele" - podkreślił wiceprezes.

Andrzejewski poinformował, że zarówno w ub. roku, jak i w tym wartość zakupów portfeli była ograniczona, bowiem spółka koncentrowała się na poprawie rentowności i bardzo selektywnie podchodziła do zakupów na rynku.

"Przychody nam spadają i aby powrócić na ścieżkę wzrostową, musimy kupować portfele. W pierwszej kolejności skupiliśmy się na poprawie efektywności. Przez półtora roku prawie nie kupowaliśmy portfeli. W większości transakcji na rynku uczestniczymy. Będziemy mieli upatrzone portfele, w które warto zainwestować, ale dla nas najważniejsza jest rentowność i zysk netto" - podkreślił wiceprezes.

Przychody Presco Group w I półroczu spadły do 27,09 mln zł wobec 35,65 mln zł rok wcześniej. Jednocześnie, dzięki obniżeniu kosztu własnego sprzedaży o 8,7 mln zł, grupa zwiększyła rentowność na poziomie brutto i netto. Zysk brutto ze sprzedaży po 6 miesiącach br. wyniósł 6,32 mln zł wobec 6,21 mln zł rok wcześniej. Zysk netto w pierwszej połowie 2014 r. utrzymał się na ubiegłorocznym poziomie i sięgnął 1,7 mln zł.

„W tej chwili mamy sprawy o wartości 1,036 mld zł. To pozwoli nam uzyskiwać stabilne przychody jeszcze przez wiele miesięcy. Prowadziliśmy selektywną politykę inwestycyjną i nie wprowadzaliśmy do obsługi żadnych większych portfeli" – powiedział wiceprezes.

Andrzejewski poinformował, że działalność w Rosji rozwija się zgodnie z oczekiwaniami spółki i nie wykluczył, że w przyszłym roku wartość zakupionych portfeli na rynku rosyjskim będzie wyższa niż w Polsce.

"W Rosji kupiliśmy w ubiegłym roku portfel o wartości nominalnej 826 mln rubli, czyli ok. 77 mln zł zupełnie niedrogo, bo za 2,4 mln zł. On został podzielony na dwie części i w tej w chwili zlecony jest do obsługi lokalnym firmom rosyjskim. Prowadzimy analizę skuteczności tych firm i analizę otworzenia własnych struktur w Rosji, ale decyzji jeszcze nie podjęliśmy. Założyliśmy spółkę w Rosji i będziemy się tam rozwijać" – powiedział prezes.

Dodał, że rynek w Rosji  będzie nadal dynamicznie rósł i już w tej chwili jest większy niż w Polsce.

"Będziemy przyglądać się sytuacji w Rosji i podejmować dalsze decyzje. W strategii dla Rosji założyliśmy, że w pierwszym roku przeznaczymy maksymalnie 10 mln zł na zakup portfela. Te założenia zostają utrzymane. Uczestniczymy w wielu transakcjach, jeśli pojawi się okazja, będziemy kupować. To są głównie wierzytelności bankowe" - powiedział.

Wiceprezes poinformował, że obecna sytuacja polityczna w Rosji nie wpływa negatywnie na biznes Presco.

"Widać odpływ kapitału z rynku rosyjskiego - według analityków, 100 mld USD już odpłynęło. To wpłynie pozytywnie na poziom cen. Sankcje nałożone na Rosję powodują, że brakuje finansowania. Banki będą musiały szukać finansowania gdzie indziej, więc pewnie zwiększy się podaż portfeli. Tu widzimy naszą szansę" - podkreślił.

Dodał, że zwiększenie skali zakupów portfeli w Polsce i Rosji Presco może sfinansować kredytem lub długiem, ponieważ ma bardzo niskie wskaźniki zadłużenia.

Presco Group jest jednym z wiodących podmiotów działających na rynku obrotu wierzytelnościami masowymi w Polsce. Specjalizuje się w nabywaniu pakietów wierzytelności, przez ich pierwotnych właścicieli uznanych za trudne do odzyskania, a następnie dochodzi ich zapłaty na własny rachunek. Spółka od 2011 roku jest notowana na rynku głównym warszawskiej giełdy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Presco wyda na zakup portfeli ponad 14 mln zł