Press Glass chce podbić Amerykę

Polski producent szyb zespolonych zbuduje w USA fabrykę za ponad 43,5 mln USD. Za kilka lat chce być jednym z czołowych graczy na amerykańskim rynku

Press Glass to obecnie numer jeden wśród polskich producentów szkła zespolonego oraz jeden z czołowych europejskich podmiotów w tej branży. Sama firma deklaruje, że jest największym niezależnym (nie posiadającym własnych hut szkła) producentem na Starym Kontynencie.

PREZES GOLFISTA:
Zobacz więcej

PREZES GOLFISTA:

Majątek Arkadiusza Musia, prezesa grupy Press Glass, szacowany jest na prawie 1,9 mld zł. Menedżer znany jest też jako miłośnik golfa i właściciel pola golfowego w Konopiskach pod Częstochową. Fot. Andrzej Wawok

Wirginia rzuca palenie

Press Glass zakłady ma nie tylko w Europie, ale także w USA. Dotychczas za oceanem funkcjonowała jedna fabryka szyb, jednak w przyszłym roku ma ruszyć kolejna. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa fabryki (docelowo ok. 26 tys. mkw.) w hrabstwie Henry w stanie Wirginia. Zatrudnienie w niej ma znaleźć ponad 200 osób.

— Chcemy przystąpić do prac budowlanych nie później niż w czwartym kwartale tego roku, a produkcję rozpocząć pod koniec przyszłego — zapowiedział podczas prezentacji projektu Tomasz Wozowicz, wiceprezes grupy Press Glass.

Tym razem polska firma ma zainwestować w USA 43,55 mln USD, czyli ok. 160 mln zł. Projekt otrzyma też wsparcie z pieniędzy publicznych, ponieważ jest elementem rewitalizacji obszarów, które wykorzystywał wcześniej przemysł tytoniowy, który kiedyś był tu jednym z ważniejszych motorów rozwoju. Powołana specjalnie w tym celu Virginia Tobacco Region Revitalization Commission już przyznała grant w wysokości 835 tys. USD. Także Ralph Northam, gubernator stanu Wirginia, zatwierdził już dotację w wysokości 1 mln USD. Na tym jednak nie koniec. Jak informują amerykańskie media, Press Glass może również liczyć na wsparcie z funduszy Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Społeczności stanu Wirginia, a także m.in. zwolnienia podatkowe. Z publicznych pieniędzy sfinansowanie ma być również szkolenie przyszłych pracowników fabryki.

Na zachód, jak w westernie

— Chcemy produkować pełną gamę szyb, jakich potrzebują amerykańskie budynki komercyjne. Na początek będziemy zaopatrywać stany wschodniego wybrzeża i stopniowo zwiększać poziom produkcji i obszar sprzedaży — deklaruje Gerard Plaze z działu promocji firmy.

Fabryka w Wirginii będzie już drugim zakładem produkcyjnym Press Glass na amerykańskiej ziemi. Rok temu polski inwestor kupił — poprzez swą nowojorską spółkę córkę Press Glass NA Inc. — przedsiębiorstwo Glass Dynamics w Stoneville z Karoliny Północnej.

— Mamy już czołową pozycję w Europie, ale naszym celem jest osiągnięcie w ciągu najbliższych kilku lat takiej samej pozycji również w Stanach Zjednoczonych — stwierdził Maciej Migalski, prezes Press Glass z Nowego Jorku.

Dlatego, jak twierdzi, nowy amerykański zakład będzie wyposażony w najnowocześniejszy park maszynowy.

— Planujemy również unowocześnić fabrykę w Karolinie Północnej, ale do tego, aby być jednym z wiodących producentów szkła zespolonego na rynku, konieczne będzie zapewne dalsze zwiększenie naszych mocy produkcyjnych w Ameryce — dodaje Gerard Plaze.

Firma Press Glass powstała na początku 1991 r., jako polsko-szwedzkie joint venture, i miała jeden zakład produkcyjny o powierzchni 600 mkw. we Wręczycy Wielkiej pod Częstochową. Jesienią tego samego roku jedynym właścicielem spółki został Arkadiusz Muś — dziś jeden z najbogatszych Polaków, który przeniósł siedzibę do znajdującej się nieopodal Nowej Wsi.

Pierwszą dekadę działalności zakończyła przejęciem w 2001 r. firmy Celt Tychy z fabryką w Tychach. Dwa lata później zaczął powstawać trzeci zakład produkcyjny Press- Glassu w Tczewie.

W ostatnich latach co kilka-kilkanaście miesięcy firma zyskuje nowe moce wytwórcze, budując nowe zakłady lub przejmując istniejące. W 2014 r. rozpoczęto stawiać zakład w Varaždinie w Chorwacji. Trzy lata temu Press Glass kupił Glass Systems Group, największego producenta szyb zespolonych w Wielkiej Brytanii. Wiosną zeszłego roku do czterech fabryk tej grupy (w miejscowościach Swansea, Port Talbot, Cardiff i Peterborough) dołączyły jeszcze dwie (w Cumbernauld, nieopodal Glasgow i w Barnsley), ponieważ dokonano akwizycji zakładów firmy Pilkington. Polski inwestor zyskał wraz z tym zakupem także prawa do brytyjskiej marki Cervoglass, firmującej szyby do ogrodów zimowych.

Rozruch w Nowogardzie

W 2017 r. Press Glass zapowiedział rozpoczęcie budowy kolejnej fabryki w Polsce — tym razem w gminie Nowogard na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w województwie zachodniopomorskim. W grudniu firma kupiła liczącą 6 ha działkę pod budowę. Fabryka ma stopniowo, etapami zwiększać moce produkcyjne oraz zatrudnienie i docelowo zatrudniać 300 osób.

— Obecnie w fabryce montowane są maszyny, produkcja powinna ruszyć jeszcze pod koniec lata — mówi Gerard Plaze.

Press Glass ma zatem obecnie 12 fabryk w Wielkiej Brytanii, Polsce, Chorwacji i w Stanach Zjednoczonych. Zakład w Wirginii będzie 13. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Press Glass chce podbić Amerykę