Press Glass chce podbić Amerykę

opublikowano: 02-08-2018, 22:00

Polski producent szyb zespolonych zbuduje w USA fabrykę za ponad 43,5 mln USD. Za kilka lat chce być jednym z czołowych graczy na amerykańskim rynku

Press Glass to obecnie numer jeden wśród polskich producentów szkła zespolonego oraz jeden z czołowych europejskich podmiotów w tej branży. Sama firma deklaruje, że jest największym niezależnym (nie posiadającym własnych hut szkła) producentem na Starym Kontynencie.

Majątek Arkadiusza Musia, prezesa grupy Press Glass, szacowany jest na prawie 1,9 mld zł. Menedżer znany jest też jako miłośnik golfa i właściciel pola golfowego w Konopiskach pod Częstochową.
Zobacz więcej

PREZES GOLFISTA:

Majątek Arkadiusza Musia, prezesa grupy Press Glass, szacowany jest na prawie 1,9 mld zł. Menedżer znany jest też jako miłośnik golfa i właściciel pola golfowego w Konopiskach pod Częstochową. Fot. Andrzej Wawok

Wirginia rzuca palenie

Press Glass zakłady ma nie tylko w Europie, ale także w USA. Dotychczas za oceanem funkcjonowała jedna fabryka szyb, jednak w przyszłym roku ma ruszyć kolejna. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa fabryki (docelowo ok. 26 tys. mkw.) w hrabstwie Henry w stanie Wirginia. Zatrudnienie w niej ma znaleźć ponad 200 osób.

— Chcemy przystąpić do prac budowlanych nie później niż w czwartym kwartale tego roku, a produkcję rozpocząć pod koniec przyszłego — zapowiedział podczas prezentacji projektu Tomasz Wozowicz, wiceprezes grupy Press Glass.

Tym razem polska firma ma zainwestować w USA 43,55 mln USD, czyli ok. 160 mln zł. Projekt otrzyma też wsparcie z pieniędzy publicznych, ponieważ jest elementem rewitalizacji obszarów, które wykorzystywał wcześniej przemysł tytoniowy, który kiedyś był tu jednym z ważniejszych motorów rozwoju. Powołana specjalnie w tym celu Virginia Tobacco Region Revitalization Commission już przyznała grant w wysokości 835 tys. USD. Także Ralph Northam, gubernator stanu Wirginia, zatwierdził już dotację w wysokości 1 mln USD. Na tym jednak nie koniec. Jak informują amerykańskie media, Press Glass może również liczyć na wsparcie z funduszy Departamentu Mieszkalnictwa i Rozwoju Społeczności stanu Wirginia, a także m.in. zwolnienia podatkowe. Z publicznych pieniędzy sfinansowanie ma być również szkolenie przyszłych pracowników fabryki.

Na zachód, jak w westernie

— Chcemy produkować pełną gamę szyb, jakich potrzebują amerykańskie budynki komercyjne. Na początek będziemy zaopatrywać stany wschodniego wybrzeża i stopniowo zwiększać poziom produkcji i obszar sprzedaży — deklaruje Gerard Plaze z działu promocji firmy.

Fabryka w Wirginii będzie już drugim zakładem produkcyjnym Press Glass na amerykańskiej ziemi. Rok temu polski inwestor kupił — poprzez swą nowojorską spółkę córkę Press Glass NA Inc. — przedsiębiorstwo Glass Dynamics w Stoneville z Karoliny Północnej.

— Mamy już czołową pozycję w Europie, ale naszym celem jest osiągnięcie w ciągu najbliższych kilku lat takiej samej pozycji również w Stanach Zjednoczonych — stwierdził Maciej Migalski, prezes Press Glass z Nowego Jorku.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Dlatego, jak twierdzi, nowy amerykański zakład będzie wyposażony w najnowocześniejszy park maszynowy.

— Planujemy również unowocześnić fabrykę w Karolinie Północnej, ale do tego, aby być jednym z wiodących producentów szkła zespolonego na rynku, konieczne będzie zapewne dalsze zwiększenie naszych mocy produkcyjnych w Ameryce — dodaje Gerard Plaze.

Firma Press Glass powstała na początku 1991 r., jako polsko-szwedzkie joint venture, i miała jeden zakład produkcyjny o powierzchni 600 mkw. we Wręczycy Wielkiej pod Częstochową. Jesienią tego samego roku jedynym właścicielem spółki został Arkadiusz Muś — dziś jeden z najbogatszych Polaków, który przeniósł siedzibę do znajdującej się nieopodal Nowej Wsi.

Pierwszą dekadę działalności zakończyła przejęciem w 2001 r. firmy Celt Tychy z fabryką w Tychach. Dwa lata później zaczął powstawać trzeci zakład produkcyjny Press- Glassu w Tczewie.

W ostatnich latach co kilka-kilkanaście miesięcy firma zyskuje nowe moce wytwórcze, budując nowe zakłady lub przejmując istniejące. W 2014 r. rozpoczęto stawiać zakład w Varaždinie w Chorwacji. Trzy lata temu Press Glass kupił Glass Systems Group, największego producenta szyb zespolonych w Wielkiej Brytanii. Wiosną zeszłego roku do czterech fabryk tej grupy (w miejscowościach Swansea, Port Talbot, Cardiff i Peterborough) dołączyły jeszcze dwie (w Cumbernauld, nieopodal Glasgow i w Barnsley), ponieważ dokonano akwizycji zakładów firmy Pilkington. Polski inwestor zyskał wraz z tym zakupem także prawa do brytyjskiej marki Cervoglass, firmującej szyby do ogrodów zimowych.

Rozruch w Nowogardzie

W 2017 r. Press Glass zapowiedział rozpoczęcie budowy kolejnej fabryki w Polsce — tym razem w gminie Nowogard na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w województwie zachodniopomorskim. W grudniu firma kupiła liczącą 6 ha działkę pod budowę. Fabryka ma stopniowo, etapami zwiększać moce produkcyjne oraz zatrudnienie i docelowo zatrudniać 300 osób.

— Obecnie w fabryce montowane są maszyny, produkcja powinna ruszyć jeszcze pod koniec lata — mówi Gerard Plaze.

Press Glass ma zatem obecnie 12 fabryk w Wielkiej Brytanii, Polsce, Chorwacji i w Stanach Zjednoczonych. Zakład w Wirginii będzie 13. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy