Prestige Economics: Ruda żelaza odbije w przyszłym roku

Notowania rudy żelaza odbiją się w przyszłym roku do 58-68 USD za tonę, w czym pomoże stymulacyjna polityka chińskich władz, uważa ośrodek Prestige Economics.

Ceny rudy żelaza odbiją się w przyszłym roku do 58-68 USD, w porównaniu z notowanymi w piątek 53,76 USD za tonę i 44,59 USD na dnie z lipca, powiedział w wywiadzie dla agencji Bloomberg prezes Prestige Economics Jason Schenker. Jeszcze w 2011 r. notowania rudy zbliżały się do 200 USD. Ceny surowca pogłębiły w tym roku zniżki za sprawą spowolnienia w będących głównym importerem rudy Chinach i zwiększeniem niskokosztowej produkcji przez Australię i Brazylię. Jednak zdaniem specjalisty stymulowanie wzrostu przez chińskie władze pomoże przemysłowi, dzięki czemu rynek rudy żelaza znajdzie dno.

- Chiny będą musiały dalej ciąć stopy procentowe, a łagodna polityka będzie wywierać presję na osłabienie juana. Te czynniki wesprą chiński eksport – zauważał Jason Schenker.

Wiele instytucje finansowych jest jednak bardziej pesymistycznych, jeśli chodzi o perspektywy rynku. Stabilizację notowań rudy żelaza w przedziale 50-60 USD zapowiada bank HSBC, a według Citigroup ceny spadną do 40 USD za tonę, do czego przyczyni się zmniejszenie produkcji stali przez Chiny i dalszy wzrost niskokosztowej podaży.

Chiny są największym na świecie producentem stali, odpowiadającym za połowę jej globalnej produkcji. Są też największym importerem rudy żelaza przewożonej drogą morską.


Notowania rudy żelaza z dostawą do portu Qingdao w USD za tonę. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy