Prezes BCC spotka się z RPO ws. KRUS

PAP
25-11-2008, 15:34

Prezes Business Centre Club Marek Goliszewski spotka się w czwartek z Rzecznikiem Praw Obywatelskich ws. wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie niekonstytucyjności KRUS - zapowiedział we wtorek w Poznaniu Marek Goliszewski.

"Rzecznik wyraził zainteresowanie naszym projektem. O wiele łatwiej będzie przegłosować ten wniosek przed TK działając razem niż osobno" - powiedział na konferencji prasowej w Poznaniu Marek Goliszewski.

Zdaniem Goliszewskiego, pozytywna decyzja Trybunału w sprawie tego wniosku otworzy rządowi drogę do prawdziwej reformy tego systemu.

BCC w poniedziałek zapowiedział, że złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o wyjaśnienie, czy funkcjonowanie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie narusza prawa do równości, które gwarantuje konstytucja RP. Jak stwierdził, rolnicy płacą zbyt małe składki na ubezpieczenie emerytalne. Nie płacą także podatku dochodowego, co rodzi poczucie "głębokiej niesprawiedliwości i nierównego traktowania".

BCC domaga się od rządu włączenia rolników do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych oraz systemu podatkowego. Chce też, by rolnicy zostali uświadomieni o korzyściach płynących z płacenia wyższych składek. Chodzi o możliwość otrzymywania w przyszłości wyższych emerytur.

Goliszewski wyliczył, że w 2008 r. dopłaty z budżetu do KRUS (w 2008 r. 16 mld zł) uniemożliwią uporządkowanie finansów publicznych, a to ma znaczenie zwłaszcza w okresie zbliżających się "chudych lat".

Projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu rolników autorstwa PSL został zaakceptowany przez rząd i trafił do prac w Sejmie. Marszałek skierował go do pierwszego czytania w komisjach: rolnictwa oraz polityki społecznej.

Projekt nie był jednak rozpatrzony, ma się nim zająć specjalnie powołana podkomisja. Jak poinformowano PAP w komisji polityki społecznej, na razie posłowie nie zajmują się tym projektem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Prezes BCC spotka się z RPO ws. KRUS