Prezes Deutsche Banku: ujemne stopy niszczą system finansowy

opublikowano: 04-09-2019, 12:33

Prezes Deutsche Banku Christian Sewing ostrzega, że oczekiwane przez rynki dalsze polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny, będzie miało "poważne skutki uboczne" dla regionu, który już od pół dekady żyje z ujemnymi stopami procentowymi.

Niewielu ekonomistów uważa, że kolejne cięcia na tym poziomie faktycznie pomogłyby gospodarce, a klienci mówią, że nie zainwestują ani jednego euro więcej tylko dlatego, że stopy procentowe zostaną obniżone o 10 punktów bazowych, powiedział Sewing na konferencji we Frankfurcie. Wszystko, co można osiągnąć, to dalszy podział społeczeństwa poprzez podniesienie cen aktywów i ukaranie europejskich oszczędzających, którzy już płacą 160 mld EUR rocznie z powodu ujemnych stóp procentowych, powiedział Sewing.

Christian Sewing
fot. Bloomberg

- Na dłuższą metę, ujemne stopy procentowe rujnują system finansowy. Kolejne cięcie może sprawić, że refinansowanie będzie tańsze dla państw, ale ma poważne skutki uboczne - powiedział prezes zarządu podczas imprezy zorganizowanej przez dziennik Handelsblatt.

EBC zadecyduje w przyszłym tygodniu, czy jeszcze bardziej obniży stopy procentowe, ponieważ wiele wskaźników ekonomicznych wykazało ostatnio spowolnienie gospodarcze.

- Co jest naprawdę niepokojące: banki centralne nie mają już prawie żadnych narzędzi do skutecznego łagodzenia prawdziwego kryzysu gospodarczego. Już otworzyły kran z pieniędzmi - przede wszystkim Europejski Bank Centralny  - powiedział Sewing.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane