Prezes IWP o propozycji zmian Prawa prasowego

(Marek Druś)
opublikowano: 11-12-2006, 19:26

Prezes Izby Wydawców Prasy Wiesław Podkański, komentując poniedziałkowe propozycje zaostrzenia Prawa prasowego autorstwa LPR, powiedział, że dyskusji na ten temat nie powinno się podejmować w kontekście "bieżącej walki politycznej".

Prezes Izby Wydawców Prasy Wiesław Podkański, komentując poniedziałkowe propozycje zaostrzenia Prawa prasowego autorstwa LPR, powiedział, że dyskusji na ten temat nie powinno się podejmować w kontekście "bieżącej walki politycznej".

Liga proponuje m.in. by była możliwość ścigania na drodze cywilnej nieopublikowania sprostowania, a także nakładania kar finansowych za publikowanie w mediach "ewidentnych kłamstw" (nie niższych niż 50-krotność i nie wyższych niż 1000-krotność minimalnego wynagrodzenia). LPR chce też powoływania przy sądach okręgowych sądów prasowych, które miałyby 7 dni na rozpatrzenie sprawy z dziedziny Prawa prasowego. Apelacja w takiej sprawie miałaby być zakończona w ciągu 48 godz.

"To nie pierwszy przypadek, że politycy różnych opcji na przestrzeni ostatnich 10-ciu lat dążą do zaostrzenia prawa prasowego" - powiedział Podkański.

"Uważam, że prawo prasowe w obecnej wersji daje dużo możliwości egzekwowania winy za błędne informacje. Z mojego punktu widzenia, Polska jest też jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w którym dopuszczone jest skazywanie na karę pozbawienia wolności za słowo, a więc jeżeli mówić o zaostrzaniu przepisów, to trzeba by spojrzeć, jak się ma polskie ustawodawstwo do ustawodawstwa innych państw członków Unii Europejskiej" - dodał.

Według Podkańskiego "debata nad tak poważnymi sprawami jak wolność słowa, wolność wypowiedzi, nie powinna toczyć się w atmosferze bieżącej walki politycznej. To jest najgorszy sposób na zmienianie czegokolwiek i przeciwko takiej atmosferze wokół debaty na temat prawa prasowego środowiska wydawców na pewno będą protestować" - podkreślił.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prezes IWP o propozycji zmian Prawa prasowego