Prezes MOL-a liczy na wsparcie finansowe UE dla Nabucco

MD
19-01-2009, 18:36

Unia Europejska musi wesprzeć finansowo, przynajmniej w formie gwarancji, projekt budowy gazociągu Nabucco, aby został on  zrealizowany, powiedział Zsolt Hernadi, prezes węgierskiego koncernu MOL.

Planowany od lat gazociąg Nabucco miałby transportować do Europy Środkowej 30 mld metrów sześciennych gazu ziemnego z rejonu Morza Kaspijskiego. Wielkość inwestycji szacuje się na 12 mld USD. MOL, węgierski koncern naftowy, jest jednym z potencjalnych uczestników projektu. Hernadi nie powiedział konkretnie, jak dużego wsparcia oczekuje od Unii Europejskiej. Podkreślił jedynie, że powinno być „najwyższe jak się da”. Prezes MOL przyznał, że dotychczas Unia nie wypowiedziała się na temat udziału w finansowaniu budowy gazociągu. Wyraził jednak nadzieję, że stanie się to już na konferencji poświęconej projektowi, która odbędzie się w przyszłym tygodniu na Węgrzech. Weźmie w niej udział m.in. szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oraz premierzy kilku krajów.

W budowie mierzącego 3,3 tys. km gazociągu Nabucco mają wziąć udział oprócz wegierskiego MOL-a, niemiecki RWE, austriacki OMV, rumuński Transgaz, bułgarski Bulgargaz, turecki Botas.

MD, interactive investor

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Prezes MOL-a liczy na wsparcie finansowe UE dla Nabucco