Prezes NBP chce zatrzymać nadzór bankowy w NBP

PAP
07-11-2007, 20:48

Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek zapowiedział działania, które mają doprowadzić do utrzymania nadzoru bankowego w  ramach NBP i zapobiec likwidacji Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego (GINB).

Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym, nadzór bankowy ma przejść do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) od 1 stycznia 2008 r. Rząd J.Kaczyńskiego chce jednak wydłużenia tego terminu o pięć lat.

Jak podano w komunikacie NBP, podczas środowego seminarium "Wyzwania dla organizacji sieci bezpieczeństwa finansowego w świetle doświadczeń międzynarodowych" Skrzypek zwrócił uwagę, że to NBP "odgrywa i powinien odgrywać wiodącą rolę w sieci bezpieczeństwa finansowego z powodu możliwości szybkiego uruchomienia środków w sytuacji zarówno zagrożenia kryzysem, jak i w sytuacji jego wystąpienia".

Skrzypek uznał, że "ta rola może być prawidłowo i efektywnie realizowana tylko wtedy, gdy bank centralny posiada skuteczne narzędzia wczesnego ostrzegania o niebezpieczeństwie powstania zagrożenia oraz ma możliwość oceny skali ewentualnego kryzysu".

"Takim narzędziem jest funkcja nadzoru bankowego, realizowana przez Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego" - dodał prezes NBP.

Rząd przyjął w sierpniu br. projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, uchwalonej rok temu, przesuwający o 5 lat przejęcie przez KNF zadań nadzoru bankowego.

KNF jest przeciwna zmianom odsuwającym termin przejęcia nadzoru bankowego do końca 2012 roku. Przewodniczący KNF Stanisław Kluza twierdził w sierpniu br., że projekt rządowy nie spełnia wymogów poprawnej legislacji, m.in. z tego powodu, że nie przeprowadzono konsultacji międzyresortowych. Resort finansów nie zgadzał się z argumentacją KNF.

Zdaniem KNF, jeśli nie dojdzie do integracji nadzorów w założonym wcześniej czasie, Polska może mieć problem z prowadzeniem właściwego nadzoru nad grupami kapitałowymi, w których są banki, firmy ubezpieczeniowe i inne instytucje rynku kapitałowego.

KNF zastąpiła Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Od 1 stycznia 2008 r. KNF miała przejąć nadzór nad bankami od Komisji Nadzoru Bankowego, przy czym przewodniczący KNF już teraz pełni funkcję szefa KNB.

W 2006 r. łączenie instytucji nadzorczych tłumaczono faktem, że podobna tendencja ma charakter światowy ze względu na coraz większe powiązanie działalności różnych instytucji rynku finansowego oraz zależności kapitałowe między tymi instytucjami.

Te rozwiązania spotkały się z krytyką instytucji finansowych, a także NBP, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Europejskiego Banku Centralnego. Zwracano uwagę, że w krajach, które ostatnio integrowały nadzór, był on konsolidowany wokół nadzoru bankowego. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prezes NBP chce zatrzymać nadzór bankowy w NBP