Prezes PKP Maciej Męclewski podał się do dymisji

22-09-2004, 14:45

Prezes PKP SA Maciej Męclewski podał się w środę do dymisji z powodów zdrowotnych - podało w komunikacie Biuro Informacji i Promocji PKP.

"Prezes zarządu PKP SA, dyrektor generalny, Maciej Męclewski podał się z dniem dzisiejszym do dymisji. Przyczyną złożonej na ręce rady nadzorczej PKP SA rezygnacji są względy zdrowotne" - podało PKP.

Decyzję o powołaniu i odwołaniu prezesa PKP SA podejmuje walne zgromadzenie spółki, której jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa.

Pismo o dymisji otrzymał również minister infrastruktury. "Minister otrzymał prośbę o przyjęcie rezygnacji pana Męclewskiego z funkcji prezesa zarządu i dyrektora generalnego PKP SA" - powiedziała PAP Ewa Jankowiak z resortu infrastruktury.

Nie wiadomo jeszcze kiedy zapadnie decyzja o powołaniu nowego prezesa spółki, nie pojawiają się też nazwiska potencjalnych kandydatów na to stanowisko.

Męclewski objął stanowisko prezesa PKP w połowie 2002 roku, po odwołaniu Krzysztofa Celińskiego.

PKP SA zajmuje się m.in. restrukturyzacją kolei, rozwojem spółek grupy PKP i przygotowaniem ich prywatyzacji, gospodaruje też zbędnym majątkiem.

W grupie PKP na koniec pierwszego półrocza 2004 roku trzy spółki pogorszyły wyniki. Zysk PKP Cargo w stosunku do pierwszego półrocza 2003 roku spadł o 14,3 mln zł do 41 mln zł, strata PKP Intercity wzrosła o 19,5 mln zł do 31,9 mln zł, a strata PKP WKD wzrosła o 10 tys. zł do 331 tys. zł.

Pozostałe spółki odnotowały wzrost wyników netto: PKP SA o 204,2 mln zł do 3,8 mln zł straty, PKP LHS o 5,75 mln zł do 22 mln zł, PKP Przewozy Regionalne o 65 mln zł do 391,1 mln zł straty, PKP Polskie Linie Kolejowe o 28,9 mln zł do 65,5 mln zł straty.

mkw/ ana/ pwd/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezes PKP Maciej Męclewski podał się do dymisji