Prezes PKP: Rządowe projekty ustaw pomogą w finansowaniu kolei

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-11-2005, 15:04

Rządowe projekty ustaw kolejowych będą podstawą do finansowania przewozów międzywojewódzkich i przewozów międzynarodowych - poinformował prezes PKP SA Andrzej Wach.

Rządowe projekty ustaw kolejowych będą podstawą do finansowania przewozów międzywojewódzkich i przewozów międzynarodowych - poinformował prezes PKP SA Andrzej Wach.

    Trzy projekty, które rząd niedawno przekazał do Sejmu, przewidują m.in. powołanie Funduszu Kolejowego z pieniędzy pochodzących z opłaty paliwowej i przeznaczenie części pieniędzy z akcyzy na paliwa na finansowanie inwestycji w kolejach. Chodzi o projekty: ustawy o Funduszu Kolejowym, nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego.

    Jak poinformował w środę posłów wiceminister transportu i budownictwa Mirosław Chaberek, jeżeli ustawy te nie zostaną przyjęte, to na kolej, poza dotacją z tytułu ulg ustawowych, nie będą przeznaczone w przyszłym roku praktycznie żadne środki budżetowe.

    W piątek prezes PKP SA wziął udział w uroczystości wręczenia odznaczeń zasłużonym pracownikom kolei w Warszawie z okazji Święta Kolejarza, obchodzonego w dniu imienin świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, 25 listopada.

    Jak informuje PKP SA na swoich stronach internetowych, na ręce prezesa PKP życzenia świąteczne przesłali premier i marszałek Sejmu. Liczba zatrudnionych w polskich kolejach zmniejszyła się w ciągu ostatnich dziesięciu lat o połowę - obecnie na kolei pracuje 128 tys. 244 osób, w roku 1995 było to 237 tys. Na początku lat 90. było 337 tysięcy kolejarzy -  poinformował w komunikacie przesłanym PAP rzecznik prasowy PKP SA.

    Najwięcej pracowników zatrudniają PKP Cargo - 47 tys. i PKP Polskie Linie Kolejowe - 43 tys. Najmniej pracuje w Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście - 800 osób. 80 proc. pracowników Grupy PKP pracuje "na linii", czylibezpośrednio związana jest z taborem kolejowym, telekomunikacją, obsługą linii kolejowych itp. 53 proc. wszystkich zatrudnionych ma średnie lub wyższe wykształcenie. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba pracowników z wyższym wykształceniem na kolei zwiększyła się dwukrotnie.  lb/ pad/ mw/

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane