Prezes PLL LOT w ogniu krytyki

opublikowano: 13-12-2012, 00:00

Sposób restrukturyzacji spółki nie był odpowiedni — uważa minister skarbu. Żąda wyciągnięcia kadrowych konsekwencji.

Dziś ma się zebrać rada nadzorcza PLL LOT, które zwróciły się o kilkaset milionów złotych pomocy, z czego 400 mln zł miałoby zostać wypłacone jeszcze w grudniu. Mikołaj Budzanowski, minister skarbu, oczekuje wyciągnięcia przez nadzór przewoźnika konsekwencji personalnych.

— Pozytywnie oceniamy przygotowany przez LOT wniosek o pomoc finansową. Nie należy jednak zapominać, że przewoźnik w przeszłości otrzymał już wsparcie od rządu — mówi Mikołaj Budzanowski.

Jeszcze we wrześniu Marcin Piróg, prezes PLL LOT, w uspokajającym tonie mówił o kondycji finansowej spółki. — Dzisiaj dowiadujemy się, że sytuacja LOT jest trudna i potrzebna jest pomoc rządu wysokości kilkuset milionów złotych. Za obecną kondycję spółki odpowiedzialność osobiście ponosi prezes. On zarządza spółką, zarządza finansami, zarządza procesem restrukturyzacji, który jednak nie był prowadzony w odpowiedni sposób przez ostatnie dwa lata — mówi Mikołaj Budzanowski.

O kłopotach przewoźnika MSP wiedziało od jakiegoś czasu, a do udzielenia pomocy przygotowywało się od miesiąca. Pod kierownictwem Rafała Baniaka, który odpowiada za LOT, powstał plan ratunkowy. Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców, kontrolowany przez MSP i Agencję Rozwoju Przemysłu, jest w stanie wypłacić kluczowe dla przeżycia spółki 400 mln zł jeszcze w grudniu. LOT poprosił o pomoc, ale po latach strat obiecuje zysk w 2014 r.

Ma w tym pomoc kolejny etap restrukturyzacji, który pozwoli na znalezienie 600 mln zł oszczędności. Polega on m.in. na zwolnieniu 600 osób. MSP od lat szuka dla firmy inwestora. Pracuje nad zmianą ustawy o przekształceniu własnościowym LOT i uchyleniem zapisu, zgodnie z którym skarb państwa musi mieć w akcjonariacie spółki co najmniej 51 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu