Prezes: program jądrowy PGE przebiega zgodnie z harmonogramem

PAP
13-09-2011, 13:04

PGE podtrzymuje, że pomimo poślizgu przy przetargu na wybór inżyniera kontraktu, wszystkie inne prace przy programie jądrowym idą zgodnie z harmonogramem i pierwszy blok elektrowni w 2020 roku jest ciągle realny - powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Zadroga, prezes PGE.

"Obecnie w toku jest przetarg na wykonawcę badań lokalizacyjnych (postępowanie planujemy zamknąć jeszcze w tym roku). Do końca bieżącego roku ogłosimy listę trzech lokalizacji dla elektrowni jądrowej, gdzie przeprowadzone zostaną badania. Analizujemy możliwości i jesteśmy już bardzo blisko finalizacji dla krótkiej listy. W weryfikacji realizowanej przez Komisję pod uwagę branych jest ponad pięćdziesiąt parametrów. Wykonawca badań sprawdzi trzy wybrane lokalizacje do 2013 roku, wtedy dokonamy ostatecznego wyboru miejsca dla pierwszej inwestycji" - powiedział Zadroga.

"Równolegle trwa przetarg na wybór inżyniera kontraktu. Wstępnie zakładaliśmy, że to postępowanie zakończymy w tym roku, ale ze względu na jego złożoność w zakresie techniczno-formalnym, rozstrzygnięcie nastąpi do połowy 2012 roku" - dodał.

"Ta zmiana nie ma jednak wpływu na termin rozpoczęcia postępowania dotyczącego wyboru technologii. Na tym etapie prac mamy wystarczające zasoby. Technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do rozpoczęcia głównego przetargu, a Inżynier będzie nas wspierał w procesie wyboru technologii" - zaznaczył.

PGE chce rozpocząć przetarg na wybór dostawcy technologii do końca tego roku. Według harmonogramu technologia ma zostać ogłoszona w 2013 roku.

"Pod koniec 2013 lub na początku 2014 roku, rozpoczniemy procedurę zatwierdzania technologii, uzyskiwania wszystkich niezbędnych pozwoleń. Wierzymy, że w 2016 roku jesteśmy w stanie rozpocząć fizyczną budowę, co oznacza, że pierwszy blok w 2020 roku jest jak najbardziej realny" - powiedział Zadroga.

"Oczywiście ostatecznie dużo zależeć będzie od tego, co znajdzie się w dokumentacji przetargowej na wybór technologii, na dziś wszyscy potencjalni dostawcy konsekwentnie potwierdzają ten termin" - dodał.

Polska Grupa Energetyczna została wskazana przez rząd na inwestora pierwszych polskich elektrowni jądrowych. Rządowe plany zakładają wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW.

PGE do końca roku zamierza podjąć ostateczną decyzję co do zaangażowania w projekt budowy elektrowni jądrowej na Litwie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Prezes: program jądrowy PGE przebiega zgodnie z harmonogramem