Prezes przed sądem

opublikowano: 04-02-2016, 22:00

Pozbawienie prawa do zajmowania wysokich funkcji w spółkach to najrzadsza kara za wykroczenia podatkowe.

Co prawda nowe przepisy o cenach transferowych zaczną obowiązywać od przyszłego roku, ale firmy już powinny się do tego przygotowywać. Eksperci Crido Taxand zwracają uwagę, że to konieczne chociażby z uwagi na osobistą odpowiedzialność osób zajmujących się w spółkach ich podatkami. Będą one zobowiązane do składania oświadczeń dotyczących rozliczeń z podmiotami powiązanymi. Michał Szwed, menedżer w Crido Taxand, zwraca uwagę m.in. na potrzebę odpowiedniego zaplanowania w firmach procesu gromadzenia danych, by informacje, które znajdą się w dokumentacji podatkowej, były zgodne z prawdą. Przypomina też, że niektórzy podatnicy będą też musieli składać tzw. uproszczone sprawozdania z wieloma danymi o prowadzonych operacjach wewnątrz grup powiązanych.

— Osoby podające nieprawdziwe informacje mogą podlegać karze grzywny. Mogą być też wpisane do Krajowego Rejestru Karnego — podkreśla Michał Szwed. Jak wyjaśnia, nakładanie sankcji na osoby odpowiedzialne za sprawy podatkowe spółek nie należy do rzadkości. Badanie przeprowadzone przez Crido Taxand i Crido Legal pokazuje, że ryzyko pociągnięcia do odpowiedzialności karnej skarbowej członków władz spółek oraz innych osób zajmujących się sprawami gospodarczymi i finansowymi podmiotów gospodarczych jest realne.

Analiza dotyczyła 489 orzeczeń, z okresu od stycznia 2014 r. do kwietnia 2015 r., i wynika z niej, że największe ryzyko ukarania dotyczy prezesów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Najczęściej odpowiadali oni za przestępstwa lub wykroczenia związane z niedopełnieniem obowiązków w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) bądź za tzw. oszustwa podatkowe. W 95 proc. przypadków sądy orzekały o winie oskarżonych (w tym 65 proc. wyroków skazujących), w 31 proc. zezwoliły na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, a w 4 proc. warunkowo umorzyły postępowania — podaje Crido Taxand w raporcie „Członkowie zarządu na celowniku organów skarbowych”. Sądy rzadko stosują kary pozbawienia prawa do zajmowania określonej funkcji czy nawiązkę. Głównie nakładają grzywny orzekane samoistnie bądź obok kary pozbawienia wolności (94 proc. spraw). Ta ostatnia zazwyczaj łączy się z warunkowym zawieszeniem. Jednak były też przypadki orzeczenia bezwzględnej kary pozbawienia wolności za poważne przestępstwa. Sankcje były raczej łagodne, ale tylko w 2 proc. spraw oskarżonych uniewinniono — podsumowano w raporcie. © Ⓟ

40 tys. zł Taką grzywną ukarał rzeszowski sąd wiceprezesa zarządu sp. z o.o. za zawyżenie kosztów uzyskania przychodów, zaległość podatkowa przekroczyła 1,4 mln zł. To była najwyższa kara ze zbadanych przez Crido Taxand.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu