Prezes Rafinerii Gdańskiej podał się do dymisji

Przemek Barankiewicz
05-03-2002, 12:01

Wojciech Żurawik, prezes Rafinerii Gdańskiej, złożył rezygnację ze stanowiska. Chociaż oficjalnym powodem jest stan zdrowia, szef RG prawdopodobnie chce uniknąć losu, który spotkał już większość prezesów kojarzonych z rządami AWS. Decyzję w tej sprawie podejmie rada nadzorcza, która zbierze się 12 marca. Dwa dni poźniej odbędzie się NWZA spółki.

- Ze względu na stan zdrowia złożyłem rezygnację z funkcji prezesa zarządu Rafinerii Gdańskiej SA. Rezygnacja jest moją osobistą decyzją i nie było żadnych nacisków na mnie w tej sprawie - powiedział Reuterowi Wojciech Żurawik.

W tym tygodniu może zostać podjęta decyzja o wyborze węgierskiego koncernu naftowego MOL lub konsorcjum finansowego Rotch Energy do udziału w prywatyzacji spółki albo też o anulowaniu sprzedaży. Wojciech Żurawik szczególnie niechętnie odnosił się do powracającego wariantu połączenia Rafinerii Gdańskiej z PKN Orlen. W lutowym wywiadzie dla „Pulsu Biznesu” mówił, że brak prywatyzacji oznacza śmierć rafinerii, a brak inwestora poważne redukcje zatrudnienia.

— W związku z procesem prywatyzacji nie mieliśmy zgody organu założycielskiego na dokonywanie zmian własnościowych w spółce. Liczymy jednak, że w tym roku decyzje prywatyzacyjne zapadną i będziemy mogli wydzielić pięć spółek. W związku z tymi planami zatrudnienie w samej rafinerii zmniejszy się z 1500 do 1100 osób. Część udziałów w spółkach zostanie przekazana spółkom pracowniczym, część zostanie sprzedana podmiotom zewnętrznym — mówił Wojciech Żurawik.

Jego zdaniem, poza osobami, które odejdą w ramach wydzielania spółek, zarząd nie planuje w tym roku żadnego ograniczania zatrudnienia. Zdaje sobie jednak sprawę, że już same plany restrukturyzacyjne spotkają się z poważnym oporem ze strony związków zawodowych.

— Jeśli nie znajdziemy inwestora, redukcje w 2003 r. będą konieczne — zaznaczył szef RG.

Na 14 marca zwołano walne zgromadzenie akcjonariuszy. W programie walnego zgromadzenia przewidziano natomiast zmiany w składzie rady nadzorczej oraz w statucie spółki.

— Wojciech Żurawik został prezesem RG w marcu 2000 r. Jest kierownikiem Katedry Markietingu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

ONO, PJ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezes Rafinerii Gdańskiej podał się do dymisji