Czytasz dzięki

Prezes spółki pozywa biegłego

opublikowano: 08-10-2019, 07:24

Marcin Pawłowski, prezes notowanej na NewConnect spółki Property Lease Fund, zarzuca biegłemu badającemu jego sprawę, zniesławienie i składanie fałszywych zeznań.

Prezes złożył dwa zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw polegających na składaniu fałszywych zeznań i fałszywych opinii przez biegłego Bogusława Mikołajewskiego powołanego przez Prokuraturę Okręgową we Wrocławiu do oceny działań prezesa, a także prywatny akt oskarżenia przeciwko biegłemu, z tytułu zniesławienia.

Marcin P., prezes Property Lease Fund
Zobacz więcej

Marcin P., prezes Property Lease Fund fot. Marek Wiśniewski

Jak twierdzi Pawłowski, opieranie się przez organy ścigania na fałszywych danych przekazywanych przez biegłych sądowych "niesie za sobą poważne konsekwencje w zakresie odpowiedzialności jak i wizerunku zarówno Prezesa Zarządu, jak i Emitenta."

Ponadto może "mieć realny wpływ na podejmowanie decyzji inwestycyjnych przez inwestorów oraz dalszą wycenę instrumentów finansowych Emitenta, poprzez wprowadzenie w błąd co do działalności Emitenta, działań organu zarządzającego oraz perspektyw dalszego funkcjonowania Emitenta."

Prezes Property Lease Fund został oskarżony o doprowadzenie ok. 200 posiadaczy obligacji do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 13 mln zł. P. miał również wyprowadzać pieniądze z firmy. Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął do sądu we Wrocławiu.

W akcie oskarżenia preyesowi zarzucono doprowadzenie w okresie od lutego 2014 roku do marca 2017 roku wiele osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości.

"Doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości w kwocie ponad 13 mln zł ok. 200 obligatariuszy, poprzez wprowadzenie ich w błąd przy sprzedaży emitowanych obligacji. Marcin P. zataił przy emisji obligacji rzeczywistą sytuację finansową spółki, plany jej rozwoju oraz zdolności do wywiązywania się z obowiązku wykupu obligacji i inne wiadomości niezbędne dla oceny sytuacji finansowej spółki, czym wprowadził obligatariuszy w błąd, co do możliwości odzyskania zainwestowanego kapitału" - podała rzecznik.

Prezes Property Lease Fund SA ma także zarzut przeznaczenia pieniędzy pochodzących z emisji obligacji serii A, B, C i E spółki - w sumie nie mniej niż 6,3 mln zł - na inne cele, niż określone w warunkach emisji.

Jak ustalono w śledztwie, prezes. przeznaczył je na pośrednictwo finansowe w kredytowaniu, udzielaniu pożyczek innym podmiotom gospodarczym, a w szczególności powiązanym z nim kapitałowo, personalnie i rodzinnie.

Marcin Pawłowski został również oskarżony o niezgłoszenie od 31 grudnia 2014 roku do 31 grudnia 2015 roku wniosku o upadłość spółki mimo powstania warunków uzasadniających jej upadłość oraz zarzut uszczuplenia zaspokojenia wielu wierzycieli.

Oskarżony pozbywał się też swojego majątku, a także w sytuacji grożącej mu niewypłacalności i niemożności zaspokojenia wszystkich wierzycieli spłacał wybiórczo tylko niektórych – powiązanych ze sobą kapitałowo i personalnie.

"Marcin P. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, które nie korespondują z ustalonym w sprawie materiałem dowodowym" – dodała prok. Pilarczyk.

Za zarzucane czyny grozi do 10 lat więzienia.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu