Prezydenci Polski i Azerbejdżanu podpisali deklarację o współpracy

30-03-2007, 19:51

Prezydenci Polski i Azerbejdżanu Lech Kaczyński i  Ilham Alijew podpisali w piątek w Baku wspólną deklarację o współpracy obu państw. Kaczyński przebywa z dwudniową oficjalną wizytą w Azerbejdżanie.

"Jestem niezmiernie zadowolony z rozmowy w cztery oczy z prezydentem Alijewem" - oświadczył po spotkaniu Lech Kaczyński. Dodał, że w ciągu 15 miesięcy swej prezydentury mało miał rozmów, z których byłby tak zadowolony jak z dzisiejszej.

Prezydent Alijew powiedział, że Azerbejdżan ma możliwość dostarczania nośników energii na rynki światowe i Polska - jak podkreślił - może odegrać w tym istotną rolę.

Alijew dodał, iż ma nadzieję, że azerski gaz będzie dostarczany na rynki europejskie. "Możemy na tym polu współpracować z Polską". Nie określił jednak konkretnych parametrów tej współpracy.

Kaczyński zaprosił Alijewa na majowy szczyt energetyczny w Polsce.

Na maj planowana jest w Polsce międzynarodowa konferencja dotycząca planów importu ropy z kierunku południowo-wschodniego, m.in. z Kazachstanu i Azerbejdżanu przez Ukrainę do Polski i dalej w kierunku Niemiec.

W majowej konferencji mają uczestniczyć prezydenci zainteresowanych państw. Lech Kaczyński wyraził nadzieję, że szczyt odbędzie się zgodnie z planem.

Oprócz spraw energetycznych prezydenci omówili stosunki między Polską i Azerbejdżanem, które określili jako bardzo dobre. Omówiono także konflikty w regionie Kaukazu oraz sposoby ich rozwiązania.

Jak podkreślili prezydenci, współpraca między Polską a Azerbejdżanem jest bardzo dobra. Alijew przypomniał, że Polska od samego początku popierała azerską walkę o niepodległość.

Małgorzata Dragan (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Prezydenci Polski i Azerbejdżanu podpisali deklarację o współpracy