Prezydent Bush wiedział, jaką groźbę stanowi Katrina

Polska Agencja Prasowa SA
02-03-2006, 17:49

Jak się okazuje z nowo ujawnionego nagrania wideo, prezydent George Bush został ostrzeżony na dzień przed huraganem Katrina, jak poważne stwarza on zagrożenie dla Nowego Orleanu i wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

Jak się okazuje z nowo ujawnionego nagrania wideo, prezydent George Bush został ostrzeżony na dzień przed huraganem Katrina, jak poważne stwarza on zagrożenie dla Nowego Orleanu i wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

    Na taśmie wyemitowanej w środę wieczorem w telewizji w USA pokazano fragmenty telekonferencji, jaką Bush odbył ze swego rancza w Crawford w Teksasie z przedstawicielami władz stanowych w niedzielę 28 sierpnia ubiegłego roku, czyli w przeddzień uderzenia huraganu.

     Następnego dnia żywioł spowodował przerwanie wałów przeciwpowodziowych w Nowym Orleanie, co wywołało katastrofalną powódź. 80 procent miasta znalazło się pod wodą, ponad tysiąc osób zginęło.

    Na telekonferencji widać, jak prezydent zapewnia notabli ze stanu Luizjana i z Nowego Orleanu, że rząd federalny "jest w pełni przygotowany", aby udzielić im wszelkiej niezbędnej pomocy. Pomoc od rządu jednak nadeszła z opóźnieniem, a bałagan i spory kompetencyjne między agencjami federalnymi dodatkowo spowolniły działania administracji.

     Szef Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) Michael Brown nie konsultował się w czasie kataklizmu z ministrem bezpieczeństwa kraju Michaelem Chertoffem, któremu formalnie podlegał. Brown podał się potem do dymisji.

    Sam Bush zareagował na powódź w Nowym Orleanie dopiero w dzień później.

    W zeszłym tygodniu rząd wydał samokrytyczny raport na temat reakcji na Katrinę, zawierający 125 zaleceń mających poprawić przyszłą jego gotowość na wypadek innych klęsk żywiołowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Prezydent Bush wiedział, jaką groźbę stanowi Katrina