Czytasz dzięki

Prezydent Iranu: nigdy nie ulegniemy presji USA

  • PAP
opublikowano: 16-02-2020, 15:52

Teheran nie będzie negocjować ze słabszej pozycji i nigdy nie ulegnie presji Waszyngtonu - powiedział w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani podczas transmitowanej przez telewizję konferencji prasowej.

"Zapewnienie pokoju i stabilności w delikatnym regionie Bliskiego Wschodu i w Zatoce Perskiej jest niemożliwe bez pomocy Iranu" - stwierdził Rowhani.

Prezydent podkreślił, że negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi są możliwe, ale tylko wtedy, gdy Waszyngton powróci do umowy nuklearnej z 2015 roku i zniesie nałożone na Teheran sankcje. "Iran nigdy nie będzie negocjował pod presją. (...) Nigdy nie ulegniemy presji Ameryki i nie będziemy negocjowali ze słabszej pozycji. +Maksymalna presja+ Ameryki na Iran jest skazana na porażkę" - powiedział Rowhani.

Prezydent Iranu mówił też, że planowane na piątek wybory parlamentarne będą "uczciwe i wolne".

Napięcia między Teheranem a Waszyngtonem wzrosły po tym, jak w 2018 roku Stany Zjednoczone wycofały się z umowy nuklearnej między Iranem a USA, Wielką Brytanią, Francją, Chinami, Rosją i Niemcami. Administracja prezydenta Donalda Trumpa chce podpisania nowej umowy, która m.in. jeszcze bardziej ograniczy program nuklearny Iranu i zakończy program rakiet balistycznych tego kraju. Teheran jako warunek przystąpienia do negocjacji stawia zniesienie nałożonych przez Waszyngton sankcji.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA , Iran