Prezydent: nacjonalizacja tylko za wykupem

Polska Agencja Prasowa SA
25-07-2006, 12:54

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział we wtorek w Łodzi, że prace nad projektem ustawy o bezpieczeństwie narodowym są już w fazie końcowej. Jak zaznaczył, projekt może przewidywać nacjonalizację tylko za wykupem.

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział we wtorek w Łodzi, że prace nad projektem ustawy o bezpieczeństwie narodowym są już w fazie końcowej. Jak zaznaczył, projekt może przewidywać nacjonalizację tylko za wykupem.

W środowym sejmowym expose premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że niedługo wpłynie do Sejmu projekt ustawy o bezpieczeństwie narodowym. W czwartek premier powiedział dziennikarzom, że chce, aby ustawa zakładała możliwość przymusowego wykupu ważnych dla polskiego bezpieczeństwa narodowego firm w sytuacji ich "wrogiego przejęcia".

Dziennikarze pytali w Łodzi prezydenta o możliwość przymusowej nacjonalizacji. Lech Kaczyński odpowiedział, że ustawa będzie przewidywać różne rozwiązania, np. zarząd komisaryczny. "Sprawa nacjonalizacji też może wejść w grę, oczywiście jest to nacjonalizacja za wykupem. Nikt sobie nie może wyobrazić we współczesnym państwie demokratycznym, żeby możliwa była nacjonalizacja bez odszkodowania, tym bardziej, że jesteśmy członkiem UE. Tego rodzaju rzeczy nie grożą" - podkreślił.

Jak zaznaczył, instytucja przymusowego wykupu istnieje np. w przepisach o wywłaszczeniu i jest stosowana np. przy budowie dróg i obiektów publicznych.

"Jest to środek ostateczny, ale wziąwszy pod uwagę rolę energetyki w dzisiejszym świecie, państwo polskie musi mieć odpowiednie narzędzia obrony swoich interesów. Nie jest możliwe, żebyśmy nie sprawowali pełnej kontroli nad naszym sektorem energetycznym" - podkreślił prezydent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Prezydent: nacjonalizacja tylko za wykupem